Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do urzędu przez Internet

Grzegorz LIPIEC [email protected]
- Być może w tym miejscu stanie wkrótce pierwszy w Tarnobrzegu URZĘDOMAT, który będzie między innymi informował o tym, gdzie załatwić daną sprawę w magistracie - mówi Paweł Antończyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.
- Być może w tym miejscu stanie wkrótce pierwszy w Tarnobrzegu URZĘDOMAT, który będzie między innymi informował o tym, gdzie załatwić daną sprawę w magistracie - mówi Paweł Antończyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu. fot. Grzegorz Lipiec
Rocznie tracimy prawie miliard złotych na samą tylko biurokrację podatkową. Można przynajmniej częściowo ograniczyć te koszty, wprowadzając sprawnie działający elektroniczny system obiegu dokumentów urzędowych. Czy po tej małej rewolucji nie będziemy już musieli nerwowo oczekiwać w kolejce albo jechać nawet kilkaset kilometrów, aby załatwić jedną sprawę?

Od 2010 roku elektronicznie

Od 2010 roku elektronicznie

Od początku 2010 roku, zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, będziemy mogli drogą elektroniczną załatwić między innymi: odpisy i zaświadczenia z urzędu stanu cywilnego, zgłoszenie manifestacji, imprezy artystycznej lub rozrywkowej, zgłoszenie wycinki drzew i krzewów, zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca, rozpatrywanie odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności oraz rozłożenie na raty zapłaty mandatu.

Obecnie, żeby otrzymać na przykład odpis aktu urodzenia, trzeba osobiście pofatygować się do urzędu stanu cywilnego w miejscowości, w której się urodziliśmy, złożyć wniosek i czekać. Kiedy zacznie się elektroniczna rewolucja w administracji, korzystając ze specjalnego serwisu Platformy Usług Administracji Publicznej, będziemy mogli wyszukać interesujący nas rodzaj dokumentu, nazwę urzędu i wysłać swój wniosek przez Internet. Dokument otrzymamy również drogą elektroniczną. Oczywiście nadal będziemy mogli zrobić to w tradycyjny sposób, czyli wybrać się do urzędu.

JUŻ TESTUJĄ

Co o pomyśle e-urzędu myślą urzędnicy? Jak się okazuje, w wielu miastach taki system już działa w wersji testowej. Na przykład w Stalowej Woli można za pomocą specjalnej Internetowej Skrzynki Podawczej skontaktować się z urzędnikiem oraz wysłać formularz, określający daną sprawę.
W Tarnobrzegu od jesieni ubiegłego roku realizowany jest pilotażowy projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki któremu zakupiono nowy sprzęt komputerowy, czytniki elektroniczne oraz wprowadzono internetowy obieg dokumentów. - Każde pismo, jakie trafia do magistratu, otrzymuje specjalny kod kreskowy, za pomocą którego łatwiej jest go potem zidentyfikować. Do końcu roku cały urząd powinien być w pełni gotowy na działanie systemu elektronicznego - mówi Paweł Antończyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Maleńka gmina Baranów Sandomierski już od czterech lat skutecznie sprawdza w praktyce możliwość działania e-urzędu. - Mamy już elektroniczny podpis, a część spraw mieszkańcy mogą załatwić bez składania zbędnych papierowych dokumentów. Wciąż myślimy o rozwoju tego systemu o kolejne nowości, które zmniejszą kolejki i skrócą czas oczekiwania na decyzję administracyjną - tłumaczy Mirosław Pluta, burmistrz Baranowa Sandomierskiego.

INFOMATY lub URZĘDOMATY

Być może już wkrótce pojawią się w naszych urzędach, maszyny, które znacznie ułatwią poruszanie się w administracyjnym gąszczu wniosków oraz formularzy, a będą to tak zwane INFOMATY oraz URZĘDOMATY. Najbliżej tego typu rozwiązania jest tarnobrzeski magistrat.

- Jesteśmy zadowoleni z tego, jak działa podpis elektroniczny, zatem już niedługo rozpoczniemy kolejny etap testowania programu MSWiA i tuż przy wejściu do budynku urzędu ustawimy URZĘDOMAT - mówi Paweł Antończyk.

Przy jego pomocy każdy mieszkaniec będzie mógł złożyć na przykład wniosek o wydanie dowodu osobistego, zapłacić kartą opłatę skarbową, a potem na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie załatwiania jest jego sprawa.
- Myślę, że system ten zmniejszy liczbę kolejek w urzędach, a także zwiększy wygodę pracy i co najważniejsze - ograniczy koszty administracyjne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maszyna nigdy nie zastąpi urzędnika, a i tak najważniejsze dokumenty wciąż będą archiwizowane w wersji papierowej - kończy Antończyk.

Według zapewnień rządu, to, co czeka nas w przyszłym roku, to dopiero początek informatyzowania urzędów. Docelowo w 2011 roku powstanie elektroniczna baza danych. Po wpisaniu numeru PESEL na ekranie wyświetlą się wszystkie pozostałe informacje. Za dwa lata zostaną wprowadzone również dowody osobiste, zawierające podpis elektroniczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie