IV edycja akcji "Szkoła bez przemocy". Czy młodzież...

  IV edycja akcji "Szkoła bez przemocy". Czy młodzież chętnie pomaga?

  dota

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  IV edycja akcji "Szkoła bez przemocy". Czy młodzież chętnie pomaga?
  Wolontariat jest nadrzędnym hasłem IV edycji "Szkoły bez przemocy". Czy młodzież chętnie pomaga innym i co na ten temat myślą ich rodzice? Jak pokazuje "Diagnoza szkolna 2009", im młodzież starsza, tym mniej skora do pomocy bliźnim.
  IV edycja akcji "Szkoła bez przemocy". Czy młodzież chętnie pomaga?

  Trwa nabór do programu "Szkoła bez przemocy"

  Trwa nabór do programu "Szkoła bez przemocy"


  Cały czas czekamy na zgłoszenia szkół, które chcą wziąć udział w programie "Szkoła bez przemocy". Placówki oświatowe mogą się zgłaszać do 15 października. Do udziału w programie zachęcamy też samorządy. Niezbędne formularze i informacje o programie znajdziecie na stronie www.szkolabezprzemocy.pl. W razie wątpliwości można zadzwonić pod numer 22-833-89-04, lub wysłać maila na adres: szkolabezprzemocy@profile.com.pl  Z wiekiem spada aktywność społeczna uczniów.
  Jak pokazują badania, dzieci najchętniej włączają się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co drugi uczeń deklaruje swój udział w akcji. Ale ten zapał nie przekłada się na regularną pracę na rzecz innych. O ile jeszcze w ostatnich klasach podstawówki, prawie połowa uczniów (46 procent) udziela się w wolontariacie, to w klasie maturalnej, na rzecz innych, pracuje już tylko co piąty nastolatek.

  DOBRE ZDANIE RODZICÓW

  O ile udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy młodzi ludzie traktują poważnie i z dużym zaangażowaniem, tak rodzice nie doceniają ich uczestnictwa. W przypadku dzieci z ostatnich klas podstawówki i gimnazjum rodzice zaniżają ich uczestnictwo nawet o 21 punktów procentowych.
  Inaczej kształtuje się świadomość dorosłych na temat wolontariatu ich dzieci. Rodzice przekonani są o dobroczynności swoich dzieci około dwa razy częściej niż deklaruje to sama młodzież. Najgorzej sprawa ma się u trzynastolatków - aktywność dziecka deklaruje 60 procent rodziców trzynastolatków, a przyznaje się do niej tylko 34 procent uczniów.

  ANI DLA INNYCH, ANI DLA SIEBIE

  Zaangażowanie młodzieży spada z wiekiem nie tylko tam, gdzie robią coś dla innych, ale także tam, gdzie robią coś dla siebie. Dzieci nie spędzają czasu w domu, ale z drugiej strony czas spędzany poza domem nie jest wykorzystywany na rozwój pasji i hobby. Udział w zajęciach sportowych deklaruje w podstawówce 40 procent chłopców i 28 procent dziewczynek, a wśród licealistów już tylko 24 procent chłopców i 10 procent dziewcząt.

  W kółkach zainteresowań na poziomie szkoły podstawowej udziela się 28 procent chłopców i 47 procent dziewcząt, zaś w szkołach ponadgimnazjalnych odpowiednio 14 i 15 procent uczniów. W obu wypadkach rodzice wraz z wiekiem dziecka coraz bardziej przeceniają jego aktywność.

  Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Echo Dnia" wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronem Honorowym jest Prezydent RP.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo