Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki monitor do pracy, a jaki do multimediów?

Paweł ROKITA [email protected]
Podpowiadamy, jaki wybrać, aby ekran był odpowiedni do naszych potrzeb
Tomasz Tysiączny z firmy KWARK KOMPUTER: - - Najbardziej charakterystyczną cechą każdego monitora jest jego przekątna wyrażana w calach. W tej chwili
Tomasz Tysiączny z firmy KWARK KOMPUTER: - - Najbardziej charakterystyczną cechą każdego monitora jest jego przekątna wyrażana w calach. W tej chwili na rynku dostępne są modele o przekątnej 17 do 26 cali (1 cal = 2,54 cm).

Tomasz Tysiączny z firmy KWARK KOMPUTER: - - Najbardziej charakterystyczną cechą każdego monitora jest jego przekątna wyrażana w calach. W tej chwili na rynku dostępne są modele o przekątnej 17 do 26 cali (1 cal = 2,54 cm).

Monitor jest najrzadziej wymienianym i często najdroższym podzespołem zestawu komputerowego. Należy się więc zastanowić bardzo dokładnie przed jego zakupem. Jak zawsze należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby.

Wielkość monitora ma wpływ na komfort pracy na nim, tu wybór jest prosty - po prostu siadamy przed monitorem i oceniamy, czy to, co widzimy, nam odpowiada. Drugim parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozdzielczość (producenci podają zwykle tzw. rozdzielczość nominalną). Ogólnie, im większa rozdzielczość, tym lepszy obraz (ostrzejszy). Ale uwaga, niektóre programy wyświetlają obraz w pewnych stałych proporcjach i należy upewnić się, czy np. monitor prawidłowo ją przeskaluje. Zdarza się szczególnie przy starszych aplikacjach, że oprócz obrazu wyświetlane są na górze i po bokach czarne pasy. O jakości wyświetlanego obrazu decyduje w znacznym stopniu zainstalowana w komputerze karta graficzna.

Czas reakcji matrycy
To parametr, który jak sama nazwa wskazuje, pokazuje nam, jak szybko zmieni się obraz na ekranie po otrzymaniu przez monitor z komputera. Jest to parametr, na który powinni zwrócić uwagę przede wszystkim gracze, ewentualnie inni użytkownicy multimediów. Przy pracy biurowej jest to parametr prawie zupełnie obojętny i nie wpływający znacząco na jakość pracy na danym sprzęcie.
Kąt widzenia
To kąt, pod jakim jesteśmy w stanie zobaczyć w pełni funkcjonalny obraz. Na przykład ekrany w bankomatach są tak skonstruowane, by z boku osoby postronne nie widziały, co jest na nim wyświetlane. Oczywiście, kiedy będziemy chcieli obejrzeć film z rodziną lub znajomymi, będziemy zupełnie czegoś innego oczekiwali od monitora. Co ciekawe, kąt widzenia w pionie i w poziomie może być różny.

Jasność
Jasność podajemy w cd/m2 (kandelach - jest jednostką światłości) i mówiąc obrazowo, odzwierciedla to jak bardzo "świeci" wybrany obszar monitora.

Częstotliwość odświeżania
Można pokusić się o stwierdzenie że jakość idzie w parze z częstotliwością. Im wyższa tym mniejsze migotanie obrazu, a więc oszczędzamy oczy.

Zostało nam do omówienia jeszcze kilka parametrów monitorów (jak np. wielkość plamki czy kontrast) i różnych dodatków wbudowanych często przez producentów w ich sprzęt. Dowiemy się też, jak poeksperymentować z różnymi ustawieniami, by uzyskać jak najwyższą jakość obrazu. Każdy, kto ma komputer, może już w tej chwili sprawdzić, że np. podnoszenie częstotliwości odświeżania obniża możliwość wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości (wynika to z faktu, że każda karta graficzna ma ograniczoną moc). Dlatego choć może wydawać się to dziwne, warto czasami obniżyć częstotliwość, aby pozbyć się rozmycia obrazu. Za tydzień będziemy kontynuować naszą podróż w świat monitorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaki monitor do pracy, a jaki do multimediów? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie