Drastyczne zdjęcia obok kościoła farnego w Rzeszowie

  Drastyczne zdjęcia obok kościoła farnego w Rzeszowie

  Małgorzata FROŃ

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pokazywane zdjęcia wzbudzają wiele kontrowersji.

  Pokazywane zdjęcia wzbudzają wiele kontrowersji. ©Fot. Wojciech Zatwarnicki

  Rozczłonkowane ludzkie płody i mnóstwo krwi w zestawieniu z ludobójstwem. Wystawa obok kościoła farnego mocno podzieliła mieszkańców Rzeszowa. Tomasz Kamiński, poseł SLD, chce w poniedziałek złożyć doniesienie do prokuratury o obrazę uczuć estetycznych.
  Pokazywane zdjęcia wzbudzają wiele kontrowersji.

  Pokazywane zdjęcia wzbudzają wiele kontrowersji. ©Fot. Wojciech Zatwarnicki

  Wystawa "Wybierz życie" to czternaście zdjęć, przedstawiających płody ludzkie po aborcji w zestawieniu z czystkami etnicznymi w Jugosławii, wojnami w Afryce, zagładą Ormian. Autorzy porównują na nich aborcję z eutanazją, 24-tygodniowy płód z 24-tygodniowym dzieckiem w inkubatorze.

  - Taka wystawa, pełna okrucieństwa, krwi, śmierci nie powinna być pokazywana w centrum miasta, na publicznym miejscu. Złożymy dzisiaj doniesienie do prokuratury, nie możemy obok tego przejść obojętnie - zapowiada Kamiński.

  DZIECI NIE POWINNY TEGO OGLĄDAĆ

  Obok fotogramów, które na ul. Kościuszki stoją od piątku, nie można przejść obojętnie Ludzie zatrzymują się, dyskutują. Jedni są oburzeni i zniesmaczeni, inni popierają taki sposób walki z aborcją.
  - Ta wystawa jest szokująca - mówi Anna z Rzeszowa. - Nie jestem za aborcją, ale takie eksponowanie i zestawienie zdjęć jest manipulacją. Tędy chodzą dzieci, one nie powinny oglądać takich drastycznych zdjęć.

  Nie mija pięć minut od naszej rozmowy, a ulicą przechodzi grupa dzieci z podstawówki. - Straszne - komentują. Odwracają głowy. Nauczycielka je pogania: - Szybciej, szybciej!

  STRASZNE, ALE POTRZEBNE

  Dwie młode dziewczyny z Rzeszowa są innego zdania, choć nie chcą podać nazwisk. - Ja uważam, że każdy sposób na walkę z aborcją jest dobry. Wiem, że mogą to obejrzeć dzieci, ale mądry rodzic potrafi wytłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi - twierdzi jedna z nich.

  Wystawę zorganizowała Fundacja PRO z Warszawy, której szefem jest Łukasz Wróbel. Pod numerem telefonu fundacji nikt się nie zgłasza.

  Rzeszów jest trzynastym miastem w Polsce, gdzie prezentowane są fotogramy. Wszędzie wystawa budziła kontrowersje, w niektórych miastach złożono doniesienia do prokuratury na organizatora, który został w kilku przypadkach ukarany grzywną za sianie zgorszenia.

  PROBOSZCZ SIĘ ZGODZIŁ

  Zgodę na zorganizowanie w tym miejscu wystawy wydał proboszcz kościoła farnego. - Przyszli do mnie z fundacji i zaproponowali, że zorganizują tę wystawę obok kościoła, zgodziłem się - mówi ksiądz Stanisław Bełza, proboszcz parafii. - Będzie ją można oglądać przez dwa tygodnie.

  Komentarze (8)

  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo