Uważaj, jesienią jeździ się najgorzej

  Uważaj, jesienią jeździ się najgorzej

  Anna NIEDZIELSKA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uważaj, jesienią jeździ się najgorzej
  Październik jest najniebezpieczniejszym miesiącem pod względem śmiertelnych wypadków drogowych. Sprawdź siebie i auto zanim wyjedziesz w trasę
  Uważaj, jesienią jeździ się najgorzej
  Jesienny okres przejściowy, charakteryzujący się znacznym pogorszeniem warunków atmosferycznych ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby wypadków drogowych, w których poszkodowani są zarówno kierowcy, ich pasażerowie, jak i piesi.

  NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI

  Wcześniej zapadający zmrok, coraz częstsze opady deszczu i zła widoczność mają istotny wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Dodatkowym elementem wpływającym na wzrost wypadków jest również fakt, że kierowcy podczas wiosenno-letnich podróży zdążyli "odzwyczaić się" od jazdy w deszczu czy we mgle.
  W październiku ubiegłego roku w Polsce doszło do 4 tysięcy 684 wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 569 poszkodowanych - to dane Komendy Głównej Policji. Według nich każdego dnia tego miesiąca ginęło na drodze średnio 18 osób!

  GROŹNY DESZCZ

  Najważniejszą rzeczą, o której wraz z początkiem jesieni powinni pamiętać kierowcy to zmniejszenie prędkości. Najbezpieczniej jest jechać wolniej niż pozwala na to maksymalna dozwolona w danym miejscu prędkość, szczególnie gdy pada deszcz.
  Warto pamiętać, że podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu drogi są najbardziej śliskie. Woda, mieszając się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu, tworzy cienką, niewidoczną i bardzo śliską powierzchnię. Do tego, aby została ona zmyta potrzeba czasem nawet do pół godziny intensywnych opadów deszczu.

  Równie niebezpieczny jest poślizg na… liściach, które jesienią często zalegają na jezdniach. Wjechanie na nie z dużą prędkością może spowodować utratę przyczepności. Dodatkowo, zalegające liście często przykrywają niebezpieczną, głęboką kałużę lub masę błota, w którym może ugrzęznąć samochód.

  UWAGA NA PIESZYCH

  Jesienią, w warunkach pogorszonej widoczności szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, dlatego kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy zbliżają się do przejść dla pieszych. Muszą też obserwować pobocza podmiejskich dróg, po których poruszają się znacznie mniej widoczni o tej porze roku przechodnie.
  Dobrze, aby osoby, które idą poboczem, miały na sobie kamizelkę odblaskową lub przynajmniej ubranie w intensywnym kolorze. Pozwoli to kierowcom na dostrzeżenie ich w odpowiednim momencie.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo