Cyklamen to ozdoba jesieni i zimy

  Cyklamen to ozdoba jesieni i zimy

  Agata KOWALCZYK kowalczyk@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Bronisława Wiśniewska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni pokazuje cyklameny wyprodukowane w szklarni przy ulicy Lecha w Kielcach.

  Bronisława Wiśniewska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni pokazuje cyklameny wyprodukowane w szklarni przy ulicy Lecha w Kielcach. ©Agata Kowalczyk

  W mieszkaniach zaczął się sezon grzewczy. Powietrze jest suche, niekorzystne dla zdrowia, urody i samopoczucia. Jego nawilżenie mogą podnieść rośliny w doniczkach. Przez kilka tygodni będziemy prezentować najbardziej pożądane i łatwe w uprawie gatunki.
  Bronisława Wiśniewska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni pokazuje cyklameny wyprodukowane w szklarni przy ulicy Lecha w Kielcach.

  Bronisława Wiśniewska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni pokazuje cyklameny wyprodukowane w szklarni przy ulicy Lecha w Kielcach. ©Agata Kowalczyk


  Fiołek alpejski to nazwa zwyczajowa, bo roślina jest podobna do tego rosnącego w Alpach, a tak naprawdę w sprzedaży jest fiołek perski. Jest to wyjątkowo atrakcyjna roślina o tej porze roku, ponieważ jako jedna z nielicznych obsypuje się pięknymi, oryginalnymi kwiatami. Dzięki cyklamenom, bo tak inaczej nazywa się roślina, możemy mieć w domu namiastkę letniego ogrodu.

  Kwiaty mogą być w różnych kolorach: różowym, karminowym, czerwonym, fioletowym czy białym.
  Niektóre z nich pachną. Ozdobą są także liście, które są całe zielone albo marmurkowe. Ostatnio pojawiły się w sprzedaży odmiany miniaturowe, które zdaniem hodowców dłużej kwitną, a kwiaty są bardziej trwałe.

  Kwitnie i kwitnie

  Przy dobrej pielęgnacji roślina może kwitnąć od września do kwietnia. A naprawdę trzeba jej niewiele. Cyklameny czują się lepiej w pomieszczeniach chłodnych, niż ciepłych. W lecie roślinę można wynieść na balkon czy do ogrodu i ustawić w półcieniu. Fiołka trzeba przenieść do mieszkania przed nastaniem nocnych przymrozków. W zimie najlepiej rośnie w temperaturze około 15 stopni. Ciepło i bardzo suche powietrze lepiej znoszą odmiany miniaturowe.

  Cyklameny lubią miejsce jasne, przewiewne i nienasłonecznione przez cały rok. Są szczególnie wrażliwie na nadmiar wody. Wodę z podstawki należy wylać pół godziny po podlaniu rośliny. Nie moczymy bulwy, bo zgnije. Podłożone utrzymujemy lekko wilgotne. Podlewamy wodą bezwapienną.

  Roślinę nawozimy co tydzień przed kwitnieniem i w czasie jego trwania. Przesadzamy jesienią. Jedna trzecia bulwy musi wystawać ponad ziemię. Głębiej mogą tkwić tylko młode siewki.

  Fiołki rozmnażamy przez podział bulw na 2-3 części. Miejsca cięć osuszamy i zasypujemy kaptanem. Możliwy jest siew nasion przez cały rok, ale to raczej metoda dla hodowców, w mieszkaniu młode rośliny mogą nie wyrosnąć.

  Rośliny mogą atakować szkodniki i choroby: szara pleśń, zgnilizna bulwy, opuchlaki, mszyce, przędziorki, które zwalczamy preparatami dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

  Urywamy, nie wycinamy

  Przekwitłe kwiaty i stare żółknące liście obrywamy u nasady. Nie obcinamy ich, pozostaną resztki łodyg, które szybko gniją, co może spowodować chorobę całej rośliny. Rany dobrze jest posypać węglem drzewnym.
  Wiele osób traktuje cyklameny jako rośliny jednoroczne i po przekwitnięciu wyrzuca je. A ich piękno najbardziej uwidacznia się po kilku latach uprawy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo