Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punto zawsze w modzie

Dawid ŁUKASIK [email protected]
Opadająca maska, zwężająca się linia okien i przetłoczenia na błotnikach dodają autu sportowego charakteru
Opadająca maska, zwężająca się linia okien i przetłoczenia na błotnikach dodają autu sportowego charakteru D. Łukasik
Sprawdziliśmy, jak radzi sobie w naszym teście przebojowe auto Fiata, które na rynku motoryzacyjnym cieszy się ogromną popularnością

Dane techniczne

Dane techniczne

Silnik
rodzaj silnika Benzyna
pojemność silnika (cm3) 1368
układ/ilość cylindrów Rzędowy/4
moc silnika (kW/KM) 57 kW/77 KM/6000 obr.
max moment obrotowy (Nm) 115

Osiągi
prędkość maksymalna (km/h) 165
przyspieszenie (0-100km/h) 13.2

Zużycie paliwa (cykl - l/100km)
miejski 7.5
pozamiejski 5.0
mieszany 5.9

Kiedy w 1993 roku do sprzedaży trafiło punto pierwszej generacji, auto natychmiast stało się wielkim przebojem rynkowym. I tak już zostało, bo każda nowa wersja tego auta ma wielu amatorów.
Ukoronowaniem odniesionych sukcesów było nadanie mu tytułu "Samochód Roku 1995". Przez 12 lat produkcji sprzedano prawie 7 milionów egzemplarzy. W 2005 roku w Turynie przedstawiono następcę dwóch wcześniejszych i bardzo udanych wersji popularnej "kropki". Aby nowy model odniósł sukces, włoscy styliści poszli na całość i po inspirację sięgnęli do jednej z najbardziej prestiżowych marek koncernu Fiat, czyli Maserati. Ze sportowego brata punto zostały przednie reflektory i grill. Z tyłu, tak jak w poprzednich generacjach, w słupkach umieszczono charakterystyczne wąskie lampy. Nowe auto także znacząco urosło, i jako jedno z pierwszych w segmencie B przekroczyło długość 4 metrów. Aby to podkreślić i odróżnić od ciągle produkowanego punto II producent nadał mu przydomek "grande".

BEZAWARYJNY I BEZPIECZNY

Najwyraźniej Fiat nie obawia się o jakość wykonania swojego produktu, ponieważ udziela na niego trzyletniej gwarancję bez limitu przejechanych kilometrów. Niską awaryjność potwierdzają także badania niemieckiego ADAC, w których punto w kategorii samochodów miejskich zajmuje doskonałą czwartą lokatę. Co ciekawe, aby uzyskać taki wynik nie musimy zbyt często zaglądać do serwisu na przeglądy okresowe, ponieważ wykonuje się je co 30000 kilometrów.
W obecnych czasach nie kupuje się już auta wyłącznie oczami, a także myślimy o tym, ile bezpieczeństwa nam jest w stanie ono zapewnić. Punto w testach zderzeniowych EURO-NCAP uzyskał najwyższą możliwą notę pięciu gwiazdek.

DYNAMICZNY I ELEGANCKI

Do naszego testu z kieleckiego PZMot-u otrzymaliśmy srebrnego punto w wersji wyposażenia "Dynamic". Pod maską pracował znany i sprawdzony 77 konny silnik o pojemności 1400 cm sześciennych.
Jeden rzut oka na nadwozie wystarczy, by zobaczyć, że styliści przy projektowaniu grande punto postawili przede wszystkim na dynamikę i elegancję. Muskularne przetłoczenia na błotnikach, ostro opadająca maska i zwężająca się ku tyłowi linia okien nadają autu bardziej rasowego, sportowego wyglądu. Co prawda pomniejszone tylne szyby i masywne słupki niektórym kierowcom mogą sprawiać problemy na zatłoczonych parkingach, ale od czego mamy czujniki parkowania i olbrzymie, wystające poza obrys auta lusterka. W parkingowych manewrach pomoże także funkcja "CITY", która przy niewielkich prędkościach zwiększa siłę wspomagania kierownicy.

Przyciskiem na kluczyku otwieramy bagażnik. Wysoko unosząca się do góry klapa, co wróży łatwość załadunku, odsłania nam 275 litrów, regularnej, przestrzeni bagażowej. A jeśli komuś to nie wystarcza, dzięki złożeniu dzielonej w proporcjach 40/60 tylnej kanapie możemy uzyskać przestrzeń 1000 litrów, co z małego fiata czyni prawie auto dostawcze.

WYGODNY I SZYBKI

Po otwarciu drzwi przekonujemy się, dlaczego punto otrzymało przydomek "grande". Dzięki większym wymiarom, z zajęciem miejsca na tylnej kanapie, nie będą mieli problemów nawet dosyć wysocy pasażerowie. Ale dla nas ważniejsza jest pozycja za kierownicą. Tutaj pojawia się pierwsza niespodzianka. Kolumna kierownicy posiada regulację w dwóch płaszczyznach, która w połączeniu z możliwością ustawiania wysokości fotela pozwoli każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję. Deska rozdzielcza jest bardzo przejrzysta. Wszystkie zegary, kontrolki i przełączniki znajdują się dokładnie tam, gdzie spodziewamy się je znaleźć. Intuicyjna jest także obsługa porozumiewającego się z nami po polsku komputera pokładowego. Takie dodatki jak wstawki z materiału, fakturą przypominającego włókno węglowe, gruba skórzana kierownica i gałka zmiany biegów nadają wnętrzu sportowego charakteru.

Prawie 80 konny silnik 1.4 to chyba najbardziej optymalny wybór. Bez problemu radzi on sobie z ważącym niewiele ponad tonę autem, zadowalając się przy tym średnim spalaniem na poziomie poniżej 6 litrów. Dla "sportowców", którzy lubią mocniej wcisnąć pedał gazu Fiat przygotował silnik 1,4 T-Jet 16v 120 KM lub wersję Abarth ze 180 konnym potworem pod maską. Natomiast mistrzów oszczędzania z pewnością zadowoli zużywający średnio 4,5 litra oleju napędowego silnik 1,3 Multijet 16v 75KM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Punto zawsze w modzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie