Komputer w chmurach

  Komputer w chmurach

  opr. /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Komputer w chmurach
  Dostęp do baz danych z każdego miejsca jest kuszący i coraz bardziej prawdopodobny
  Komputer w chmurach


  Cloud computing, czyli komputeryzacja w chmurach, to jeden z nowszych trendów w informatyce. W Stanach Zjednoczonych jest już bardzo popularny, dla nas to na razie przyszłość, ale wszystko wskazuje na to, że dość bliska.

  Cloud computing pozwala - za pośrednictwem sieci komputerowych i telekomunikacyjnych - na równoległe działanie szeregu serwisów ze znacznie większą odpornością na zakłócenia niż standardowych sieci.
  W przypadku uszkodzenia jednego serwera, inny przejmuje jego funkcje. W praktyce działa to tak, że można przenieść wszystkie dane oraz ich obróbkę do ogromnych, profesjonalnie zarządzanych centrów komputerowych.

  Jest to także model sprzedaży oprogramowania oparty na pobieraniu opłaty wyłącznie za użytkowanie jego funkcjonalności. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie kupuje sprzętu ani oprogramowania.

  Termin "cloud computing" nieodłącznie jest związany z pojęciem wirtualizacji. Klient płaci za możliwość tworzenia choćby arkuszy kalkulacyjnych, nie jest natomiast świadomy, gdzie oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane, na jakim sprzęcie, gdzie zapisywane są dane oraz jakie inne usługi są wykorzystywane, by dostarczyć tę, którą jest zainteresowany.

  Trzy modele cloud computingu

  Trzy modele cloud computingu


  * IAAS - Infrastructure as a Service - "infrastruktura jako usługa" - w tym przypadku usługodawca zobowiązuje się do dostarczenia infrastruktury informatycznej.
  * PAAS - Platform as a Service - "platforma jako usługa" - usługodawca udostępnia całe środowisko pracy.
  * SAAS - Software as a service - "oprogramowanie jako usługa" - usługodawca udostępnia oprogramowanie, użytkowane aplikacje są jedynie wynajmowane.  Cloud oznacza wirtualną chmurę usług dostępnych dla klienta, w której ukryte są wszelkie szczegóły, których świadomość jest zbędna w korzystaniu z usługi. Idea cloud computing polega na działaniu wszystkich aplikacji w Internecie, niezbędne dla użytkownika są jedynie przeglądarka i szybkie łącze internetowe.

  W Stanach Zjednoczonych, wiele firm takich jak Twitter stwierdziło, że kupowanie hurtem przestrzeni dyskowej, szybkich łącz i mocy obliczeniowej dostępnej na żądanie od firm w tym się specjalizujących jest bardziej opłacalne niż inwestowanie we własną serwerownię i sprzęt. Z kolei jeśli prowadzisz obliczenia wymagające superkomputerów, dobrym rozwiązaniem może być podłączenie się do kilku serwerów administrowanych przez centra fizyki.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo