Wynajem mieszkania. Przeczytaj co powinna zawierać umowa

  Wynajem mieszkania. Przeczytaj co powinna zawierać umowa

  opr. /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wynajem mieszkania. Przeczytaj co powinna zawierać umowa
  Na co warto zwrócić uwagę w umowie, czego lepiej nie podpisywać i jakie zobowiązania wziąć na siebie?
  Wynajem mieszkania. Przeczytaj co powinna zawierać umowa
  Podpisanie umowy na wynajem mieszkania zawiera nie tylko zobowiązania dla wynajmującego, lecz przede wszystkim jest to akt cywilnoprawny, którego jednym z celów jest zapewnienie lokatorowi spokojnego korzystania z mieszkania.

  Podstawą jest to, by umowa najmu była zawarta pisemnie i podpisana przez obydwie strony. Jeszcze bardziej wiążąca jest forma aktu notarialnego, ale za jego zawarcie trzeba zapłacić.
  Wymagane jest również zamieszczenie w umowie określonych informacji: danych osobowych właściciela mieszkania (wraz z adresem zamieszkania), daty, od kiedy umowa wynajmu wchodzi w życie oraz okresu jej trwania; przeznaczenia mieszkania (dla celów zawodowych, rodzinnych itp.); dokładnego opisu mieszkania wraz z wyposażeniem i pomieszczeniami dodatkowymi (piwnica, ogród itp.); wysokości miesięcznej czynszu, formy płatności (czek, gotówka, przelew); wysokości gwarancji, jeśli ta ma miejsce.

  Zgodnie z prawem, zakazane jest zamieszczanie w umowie wynajmu klauzul zakazanych - najczęściej zmuszających lokatora do wykonania określonej czynności naruszającej jego mir domowy - jak na przykład zobowiązanie do udostępniania mieszkania osobom zwiedzającym w przypadku sprzedaży lub ponownego wynajmu dłużej niż dwie godziny dziennie.
  Do umowy wynajmu powinien być dołączony szczegółowy opis mieszkania pod względem jego zniszczeń, stanu liczników, działania ogrzewania itp. Dobrze jest go wykonać w momencie przekazywania kluczy lokatorowi i drugi raz w momencie opuszczenia mieszkania przez lokatora.

  Jego podstawowym celem jest ustalenie ewentualnych zniszczeń, jakich może dokonać lokator podczas mieszkania, jak również ochrona lokatora przed zarzuceniem mu takowych zniszczeń przez właściciela w momencie opuszczenia mieszkania. W przypadku, gdy nie zostanie dokonane taki spis w momencie przekazania kluczy domniemywa się, że mieszkanie zostało przekazane w dobrym stanie i również w dobrym stanie jest zobowiązany je zdać lokator.

  Komentarze (1)

  ~Marcin~

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo