Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz telewizor, to płać

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Ale jeśli nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego przeczytaj, może nie musisz płacić

17 złotych

17 złotych

Tyle kosztuje miesięczna opłata abonamentowa za używanie radia i telewizora

Abonament powinien zapłacić każdy, kto ma w domu radio i telewizor przystosowane do natychmiastowego odbioru. Nie możemy się tłumaczyć, że nie oglądamy państwowej telewizji lub, że nie słuchamy państwowego radia. Są jednak grupy osób, które mogą liczyć na zwolnienia z opłat.

Co ciekawe abonamentu nie musimy płacić jeśli mamy komputer z kartą telewizyjną. Komputery są bowiem urządzeniami, których głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych. Do takiej kategorii należą także telefony komórkowe, w których możemy słuchać radia.

Jedna rodzina, jeden abonament
Mieszkańcy gospodarstwa domowego płacą tylko jeden abonament, niezależnie od liczby odbiorników. Zgodnie z prawem jednak osoba posiadająca dwa lokale mieszkaniowe i w każdym z nich zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny powinna opłacać dwa abonamenty.

Osobny abonament zapłaci posiadacz odbiornika używanego prywatnie w miejscu pracy. Taki odbiornik musi być zarejestrowany na adres firmy lub instytucji, pod którym się znajduje, a książeczka opłat powinna być przechowywana w miejscu używania odbiornika.

Firmy też płacą
W przypadku firm płaci się za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny łącznie z odbiornikami w samochodach służbowych. Wprowadzono tutaj dwie opłaty: za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego oraz za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Za każdą parę odbiorników radiowych i telewizyjnych wnosi się jedną ujednoliconą opłatę radiowo-telewizyjną. Gdy odbiorników radiowych jest więcej niż telewizyjnych, wnosi się za nie opłatę za używanie odbiornika radiowego. Firma ma obowiązek płacenia za odbiorniki, które wchodzą w skład jej wyposażenia.

Rejestracja odbiornika

Rejestracja odbiornika

Zgodnie z przepisami abonamencie radiowo - telewizyjnym naszym obowiązkiem jest zarejestrowanie posiadanego odbiornika we właściwej naszemu miejscu zamieszkania placówce pocztowej. Na rejestrację mamy 14 dni od zakupu odbiornika. W urzędzie otrzymamy także książeczki opłat.
Kontrolę obowiązkowej rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz opłacania abonamentu dokonują pracownicy Poczty Polskiej posiadający specjalne uprawnienia - powinna ona przedstawić cel swojej wizyty, okazać upoważnienie i legitymację służbową. Na żądanie kontrolowanego powinna okazać także dowód osobisty.

Kto nie musi płacić?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za radio i telewizję nie muszą płacić osoby niepełnosprawne z orzeczoną pierwszą grupą inwalidzką, całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Z opłat abonamentowych są także zwolnione osoby, które ukończyły 75 lat oraz otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego. Zwolnienie dotyczy również niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu i niewidomym, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

Wyżej wymienione osoby mogą korzystać ze zwolnienia od opłat abonamentowych pod warunkiem, że nie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania tych zwolnień.

Do zwolnienia od opłat abonamentowych uprawnieni są również między innymi inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz telewizor, to płać - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie