Ubogo na starość

  Ubogo na starość

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ubogo na starość
  Średnie emerytury kobiet są znacznie niższe od świadczeń mężczyzn. Dlaczego i jak temu zaradzić?
  Ubogo na starość
  Krócej pracujemy, mniej zarabiamy i na emeryturze też nie będziemy mogły liczyć na kokosy. Wysokość obecnych emerytur zależy przede wszystkim od trzech rzeczy: stażu pracy, średnich zarobków i kwoty bazowej w dniu przejścia na emeryturę. Wszystkie te czynniki premiują mężczyzn, ponieważ kobiety z reguły w dniu przejścia na emeryturę mają krótszy staż ubezpieczeniowy, uzyskują niższe wynagrodzenie za pracę i przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni.

  STATYSTYKI PRZECIWKO NAM
  Kobiety mają też z reguły mniej korzystny niż mężczyźni stosunek okresów nieskładkowych do okresów składkowych. To my częściej korzystamy z urlopów wychowawczych lub urlopów bezpłatnych przysługujących matkom na opiekę nad dziećmi. Miesiące i lata tych urlopów zaliczane są kobietom jako okresy nieskładkowe - więc "rozrzedzają" ilość odprowadzonych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Statystyki pokazują również, że średnie płace kobiet są znacznie niższe od średnich płac mężczyzn. Wynika to między innymi stąd, że kobiety, jako bardziej obarczone obowiązkami rodzinnymi są zwykle mniej dyspozycyjne w pracy, a więc także rzadziej wyróżniane awansami i podwyżkami płac.

  NIE OSZCZĘDZAMY
  Na dodatek nie oszczędzamy na przyszłość i nie myślimy o niej, choć w starszym wieku mamy mniej pieniędzy na życie niż mężczyźni. Ponad 60 procent Polek nie wie, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Blisko połowa badanych kobiet nie ma oszczędności, a około 80 procent nie oszczędza na starość. Większość kobiet planuje utrzymywać się na emeryturze z pierwszego - zusowskiego i drugiego - dla pań w okolicach czterdziestki i młodszych, również obowiązkowego - filaru. Aż 15 procent Polek stwierdza, że "w ogóle nie myślało o źródłach utrzymania na emeryturze". Tylko jedna piąta z nas deklaruje, że będzie oszczędzać na dodatkową emeryturę.

  Warto wiedzieć

  Warto wiedzieć


  * Średnia emerytura w świętokrzyskim wynosi 1441 złotych, a renta z tytułu niezdolności do pracy 891 złotych.
  * Średnia emerytura w regionie radomskim wynosi 1410 złotych, a renta 892 złotych.
  * Średnia emerytura w regionie podkarpackim wynosi 1394,05 złote, a renta z tytułu niezdolności do pracy 863 złote.

  Emerytury pań są najczęściej niższe niż mężczyzn. Ma na to wpływ zarówno mniejsza ilość przepracowanych lat jak, i płace niższe od statystycznych płac panów.  JAK SIE STARAĆ O PODWYŻKĘ?
  Co zrobić żeby mieć wyższą emeryturę? Każda kobieta może przedłużyć okres swojej aktywności zawodowej. Niewykluczone zresztą, że kobiety będą musiały dłużej pracować, bo rozważane jest ustawowe wydłużenie wieku emerytalnego kobiet. Byłby on zwiększany stopniowo, aż do zrównania z wiekiem emerytalnym mężczyzn. Podobne zmiany są już wprowadzane w wielu państwach europejskich.

  Kobieta, która chce w przyszłości otrzymywać większą emeryturę, powinna - jeśli tylko pozwala jej na to sytuacja finansowa - gromadzić pieniądze w trzecim filarze. Warto przy tym wybrać taką instytucję finansową, która daje szansę na wypracowanie możliwie największego zysku zainwestowanego kapitału. Dzięki pieniądzom zgromadzonym w trzecim filarze, kobieta po przejściu na emeryturę będzie miała z czego dołożyć do niewielkiego świadczenia należnego jej z pierwszych dwóch filarów.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo