Sprawdź co oznaczają symbole na kosmetykach

  Sprawdź co oznaczają symbole na kosmetykach

  opr. /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sprawdź co oznaczają symbole na kosmetykach
  To, że takie oznaczenia są - wiadomo, ale z ich prawidłowym odczytaniem możemy mieć już problem. A warto wiedzieć o nich więcej, bo kryją całą prawdę o danym kosmetyku.
  Sprawdź co oznaczają symbole na kosmetykach
  Graficzne znaki mogą nieść informacje zarówno o produkcie i jego składnikach, jak i o samym opakowaniu. Dzięki nim wiemy, że kupujemy dobry i zdrowy kosmetyk. Piktogramy mogą oznaczać także to, że wyrób spełnia normy ekologiczne i jest bezpieczny dla środowiska.

  Do najczęściej spotykanych na opakowaniach kosmetyków symboli należą:

  * przekreślony królik - oznacza, że produkt nie był testowany na zwierzętach i to zarówno jego pojedyncze, jak i gotowy produkt; podobne znaczenie mają umieszczone na opakowaniu skróty: BWC (Beauty Without Cruelty - piękno bez okrucieństwa), Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach) i Animal Friendly (przyjazne zwierzętom).

  * otwarte pudełko z cyfrą i literą np. 12M - dotyczy terminu przydatności, informuje o tym przez jaki czas od chwili otwarcia możemy używać kosmetyku;

  * człowiek wyrzucający opakowanie do kosza - opakowanie przeznaczone jest do odzysku i będzie powtórnie wykorzystane, należy jednak wrzucić je do odpowiedniego kosza z segregowanymi śmieciami;

  * e30 - dotyczy pojemności; gwarantuje, że producent napełnia produkt według norm unijnych i zawartość kosmetyku w opakowaniu nie jest przekłamana;

  * trójkąt z literkami pod spodem (np. LDPE) - oznacza rodzaj tworzywa - jest informacją o materiale, który podlega recyklingowi.

  * dwie strzałki tworzące koło, czyli Gruener Punkt (zielony punkt) - producent kosmetyku finansowo wspiera budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu odpadów;


  * kula ziemska - to znak umieszczany na produktach, które nie niszczą warstwy ozonowej; te wolne od freonów mogą być także oznaczone napisami: Ozon Friendly, Ozon Freundlich, ohne FCKW czy CFC free.

  Kupując kosmetyk, warto kierować się nie tylko przyzwyczajeniem, renomą marki, ceną czy radami koleżanki. W wyborze droższego szamponu, mydła czy dezodorantu pomogą ekologiczne oznaczenia, których znaczenie już znamy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo