Ewenement motoryzacji - niezniszczalny Garbus

  Ewenement motoryzacji - niezniszczalny Garbus

  Zbigniew PROBOSZCZ

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ewenement motoryzacji - niezniszczalny Garbus

  ©Archiwum

  Jego historia jest równie wiekowa jak firma Volkswagen, gdyż to właśnie ten model dał początek niemieckiej marce o światowej renomie
  Ewenement motoryzacji - niezniszczalny Garbus

  ©Archiwum

  Powstanie taniego samochodu ludowego, jego skonstruowanie, budowę prototypów, a następnie wdrożenie do seryjnej produkcji zawdzięczamy Ferdynandowi Porsche. Garbus - produkowany w latach 1938-2005 (w Niemczech do 1981), w liczbie ponad 21 milionów egzemplarzy, przy niezmienionej formie nadwozia - jest ewenementem w historii motoryzacji.

  Również podstawowe założenia konstrukcyjne - silnik typu boxer umieszczony z tyłu, chłodzony powietrzem, nadwozie przykręcane do praktycznie samojezdnego podwozia - podłogi nie uległy zmianie.
  Nigdy nie można było jednak Garbusa nazwać pojazdem archaicznym; każdego bowiem roku, wraz z postępem technologicznym, dokonywano istotnych zmian w mechanice auta - dodawano coraz nowocześniejsze hamulce, skrzynie biegów i modyfikowano zawieszenie.
  Ewaluował również jego wygląd zewnętrzny poprzez zastosowanie coraz większych szyb, bezpieczniejszych, masywniejszych zderzaków czy zdecydowanie wydajniejszych lamp tylnych. Przysłowiowa solidność i niezawodność Volkswagena Garbusa przysporzyła mu olbrzymią liczbę zadowolonych kierowców na całym świecie, a doskonale rozwinięta sieć serwisowa od lat pięćdziesiątych do dziś działa bez zarzutu.

  Świetnie dawał sobie radę w zimnych północnych rejonach Szwecji, Norwegii, jak również w wiecznie gorącym klimacie Meksyku oraz Ameryki Południowej. Co zaskakujące cieszył się niesamowitym powodzeniem wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych zakochanych zasadniczo w "krążownikach szos. Dziś gdy stał się już legendą motoryzacji ma wciąż rosnącą rzeszę entuzjastów na całym globie - wielu zrzeszonych w funklubach organizujących zloty cieszące się olbrzymią frekwencją.

  Prezentowany egzemplarz pochodzi z roku 1970 i jest własnością Karola Wojciechowskiego. Został przywieziony w 2006 roku z Niemiec - z jednej z licznych podróży Karola. Bowiem oprócz miłości do oldtimerów posiada on jeszcze jedną pasję - kolarstwo - i jako członek ekipy serwisowej naszej kadry narodowej dociera do wielu zakątków świata.Jego VW jest wyposażony w silnik 1500 centymetrów, metalowy szyberdach , tarczowe hamulce przednie oraz półautomatyczną skrzynię biegów. Ten 100 - procentowy oryginał z udokumentowanym przebiegiem około 80 tysięcy kilometrów zakupiony był w doskonałym stanie. Poprawiono jedynie lakier oraz dokonano niezbędnych napraw serwisowych. Wnętrze pojazdu w kolorze " indiana-rot " prezentuje się jak w chwili opuszczenia fabryki. VW jest używany w sezonie letnim przez właściciela prawie stale.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo