Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o zasiłkach dla bezrobotnych

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Osoba, która nagle zostaje bez pracy, zwykle nie wie jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania się w urzędzie, jaka będzie wysokość zasiłku i przez jaki czas będzie go dostawać. Oto najistotniejsze informacje.

Po jakim czasie?

Po jakim czasie?

Zarejestrować w urzędzie należy się tuż po otrzymaniu od byłego pracodawcy świadectwa pracy. Na to, po jakim czasie otrzymamy zasiłek ma wpływ sposób rozwiązywania umowy.
Jeżeli w ciągu 6 miesięcy przed rejestracją bezrobotny rozwiązał umowę na mocy porozumienia stron zasiłek będzie przysługiwał mu dopiero po 90 dniach od momentu zarejestrowania się. Brane pod uwagę są wszystkie umowy w okresie 6 miesięcy przed rejestracją - nie tylko ostatnia. Identyczne zasady stosuje się, jeśli umowa będzie rozwiązana na żądanie pracownika.
Jeśli ktoś został zwolniony dyscyplinarnie nie otrzyma zasiłku przez 180 dni.

Aby zarejestrować się w urzędzie pracy potrzebne są przede wszystkim dowód osobisty, numer NIP, świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy, zaświadczenia o ukończeniu kursów (oryginały i kserokopie tych dokumentów), wszystkie świadectwa pracy - z całego okresu zatrudnienia. Konieczne jest także zaświadczenie o zdolności do pracy - w przypadku osób, które chorowały z zaświadczeniem lekarskim.

Jeśli osoba bezrobotna korzystała zasiłków chorobowego lub macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, potrzebne są także zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - dokumenty potwierdzające jej wyrejestrowanie z ewidencji gminy i zaświadczenie z ZUS o opłacaniu składek.

KTO DOSTAJE PIENIĄDZE?
Uzyskanie statusu bezrobotnego nie gwarantuje automatycznie nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Takie świadczenie uzyska wyłącznie ta osoba, która nie ma propozycji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych. Drugi warunek to przepracowanie roku w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w urzędzie.

Do ustalenia prawa do zasiłku brany pod uwagę jest sposób rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę lub pracownika. Także otrzymanie od pracodawcy odszkodowania lub innego świadczenia w związku z ustaniem zatrudnienia również może pozbawić tego prawa. Taki sam wpływ ma także przyjęcie odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

ILE ZASIŁKU
Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy bezrobotnego, który go dostaje. Osoby, które w ogóle nie pracowały i rejestrują się w pośredniaku tuż po ukończeniu nauki, mogą liczyć na pieniądze, jeśli podejmą pracę na stażu refundowanym z urzędu - teraz jest to 791 złotych brutto.

Osoby, które mają łączny staż pracy mniejszy niż 5 lat dostaną 80 procent zasiłku podstawowego- 460 złotych brutto. Przy stażu pracy powyżej 5 lat przysługuje im 100 procent zasiłku podstawowego - 575 złotych brutto.

Jeśli przepracowały razem co najmniej 20 lat to zasiłek będzie o jedną piątą wyższy niż kwota podstawowa i wyniesie 690 złotych brutto.

Kwoty te zmienią się od 1 stycznia 2010 roku, bowiem wejdą w życie nowe zasady wypłacania zasiłków, premiujące osoby szukające pracy - w ciągu pierwszych trzech miesięcy wypłacania zasiłku wyniesie on 717 złotych miesięcznie. Przez następne będzie niższy - 563 złote.

ILE MIESIĘCY
Przez 6 miesięcy otrzymują zasiłek osoby bezrobotne, mieszkające na terenie powiatu, w którym stopa bezrobocia na 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku, nie przekraczała 150 procent przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Jeśli bezrobocie w danym powiecie jest wyższe zasiłek może być wypłacany przez 12 miesięcy.
Roczne prawo do zasiłku przysługuje także osobom powyżej 50 roku życia, mającym równocześnie co najmniej 20-letni okres stażu pracy. Także osoby mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat i bezrobotnego małżonka bez prawo do zasiłku, mogą liczyć na roczne wypłaty.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wszystko o zasiłkach dla bezrobotnych - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie