Maurycy Kochański radzi, by zimą zachować zdrowy rozsądek

  Maurycy Kochański radzi, by zimą zachować zdrowy rozsądek

  Jerzy STOBIECKI stobiecki@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pogarszające się warunki na drogach, pierwsze opady śniegu zachęciły wielu kierowców do zainteresowania się przygotowaniem samochodu do nadchodzącej zimy. Jednak sama wymiana opon nie wystarczy
  Maurycy Kochański, kierowca wyścigowy i komentator wyścigów Formuły 1, radzi, aby zimą zachować zdrowy rozsądek

  Maurycy Kochański, kierowca wyścigowy i komentator wyścigów Formuły 1, radzi, aby zimą zachować zdrowy rozsądek ©J. Stobiecki

  Co sprawdzić?

  Co sprawdzić?


  Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, dlatego jednym z najważniejszych elementów, które powinniśmy koniecznie skontrolować przed zimą są hamulce. Należy sprawdzić stan klocków i szczęk oraz wszystkich przewodów. Nie zapominajmy o lince hamulca ręcznego. Warto sprawdzić również stan układu zawieszenia. Niesprawne amortyzatory nie tylko pogarszają komfort jazdy, ale wydłużają drogę hamowania.
  Kontrola układu elektrycznego i stanu akumulatora pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w czasie pierwszych przymrozków. Należy sprawdzić stan naładowania i sprawność akumulatora, przewodów elektrycznych oraz świec.
  Kontroli powinniśmy poddać także stan i jakość płynu chłodzącego oraz całego układu chłodzenia silnika, pod kontem szczelności. Jeżeli płyn znajduje się w chłodnicy dłużej niż trzy lata powinniśmy go wymienić na nowy.
  Zadbajmy także o to, abyśmy widzieli i byli widziani. Należy sprawdzić stan oświetlenia i poświęcić kilkanaście minut na dokładne umycie szyb, szczególnie od wewnętrznej strony. W samochodach, które nie posiadają klimatyzacji ułatwi to osuszanie zaparowanych szyb. Kierowcy samochodów napędzanych gazem LPG powinni pamiętać o tym, aby w zbiorniku zawsze znajdowała się benzyna i aby zimny silnik uruchamiać na benzynie.  Znajdźmy wolną chwilę i kilkadziesiąt złotych, aby odpowiednio przygotować się do nadchodzących miesięcy, w czasie których często poruszać będziemy się w bardzo trudnych warunkach. Możemy również poszukać okazji i skorzystać z akcji darmowych przeglądów, często organizowanych jesienią przez autoryzowane serwisy poszczególnych marek. Sam kierowca również powinien przygotować się do zimy.
  - W trudnych warunkach musimy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek - stwierdza Maurycy Kochański, kierowca wyścigowy i komentator wyścigów Formuły 1. - To podstawowa zasada jazdy zimą.

  Zależnie od budżetu

  Zdaniem doświadczonego kierowcy wyścigowego, zakres przygotowań do zimy w dużej mierze zależy od budżetu, jakim dysponuje kierowca. Jeśli nie ograniczają go finanse może zdecydować się na kompleksowy przegląd, zakup nowych opon zimowych i wymianę wszystkich istotnych elementów. Jednak niezależnie od zasobności portfela powinniśmy sprawdzić najistotniejsze dla naszego bezpieczeństwa układy.
  - Najważniejszą sprawą są hamulce - wyjaśnia Kochański. - Ważne jest, aby działały równomiernie. W czasie hamowania na śliskiej nawierzchni, przy nierównomiernie działający hamulcach niemal od razu wpadamy w poślizg.
  Kolejne elementy, które wpływają na nasze bezpieczeństwo, a które warto sprawdzić przed nadchodzącą zimą, to amortyzatory. Ich stan możemy ocenić w każdej stacji diagnostycznej. Serwisy poszczególnych marek często jesienią organizują akcje darmowych przeglądów aut, w czasie których sprawdzają istotne dla bezpieczeństwa, niezawodności i komfortu jazdy elementy. Pamiętajmy jednak, że sama wiedza o złym stanie elementów nie wystarczy. Należy jeszcze zadbać o ich wymianę na nowe.

  Nie ufaj nawierzchni

  Kierowcy samochodów wyposażonych w klimatyzację nie powinni obawiać się korzystania z tego układu w czasie zimy. Włączona klimatyzacja powoduje, że szybciej osuszone zostaną zaparowane szyby. Ponadto włączając klimatyzację zapobiegniemy rozwijaniu się w układzie grzybów i unikniemy kosztownego oczyszczania klimatyzacji.
  Czy kierowca również powinien przygotować się do zimy? Zdaniem Kochańskiego, jeśli ktoś chce być lepszym kierowcą, powinien skorzystać z oferty jednej ze szkół doskonalenia techniki jazdy. Samodzielne próby podnoszenia umiejętności, na przykład na parkingach przed centrami handlowymi, mogą skończyć się tragedią. Najlepszym doradcą w czasie jazdy zimą jest według niego zdrowy rozsądek.
  - Pamiętajmy nie tylko o przewidywaniu sytuacji, ale również o zasadzie ograniczonego zaufania, którą zimą powinniśmy rozszerzyć także na nawierzchnię - napomina Kochański. - Nie zawsze widzimy, że jest ona śliska, a często pod warstwą śniegu może znajdować się dziura w jezdni.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo