Ocena ryzyka zawodowego - co to jest i po co się ją robi

  Ocena ryzyka zawodowego - co to jest i po co się ją robi

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pracodawcy maja obowiązek sporządzania ocen ryzyka zawodowego od kilku lat. Jednak podczas kontroli inspekcji pracy okazuje się, że niewiele firm prawidłowo prowadzi taką dokumentację. A ta może przydać się pracownikom.
  Ocena ryzyka zawodowego - co to jest i po co się ją robi
  Ocena jest niczym innym jak uważnym przyjrzeniem się wykonywanej pracy oraz miejscu, w którym jest ona wykonywana. Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakie czynniki - używane substancje chemiczne, maszyny, hałas, nieprawidłowe oświetlenie - mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników lub powodować wypadki.

  Konieczne jest także stwierdzenie czy ryzyko z nimi związane jest dopuszczalne czy też dla bezpieczeństwa pracownika lepiej zmienić coś w firmie.

  KTO JĄ ROBI?
  Jeżeli przedsiębiorstwo jest małe i pracodawca dobrze zna wykonywaną tam pracę, może ocenić ryzyko sam. W większym przedsiębiorstwie ocenę ryzyka zawodowego mogą przeprowadzić kompetentni pracownicy, najlepiej wraz ze specjalistą ds. BHP.
  Można również poprosić o pomoc zewnętrznych ekspertów, ale trzeba pamiętać, że zawsze pracodawca jest odpowiedzialny za to, czy ocena ryzyka zawodowego została przeprowadzona właściwie.

  JAK JĄ ZROBIĆ
  Określenie zagrożeń i ocena związanego z nimi ryzyka powinny opierać się na zasadach zdrowego rozsądku. Pierwszym krokiem jest zorientowanie się jakie w firmie są stanowiska pracy, jakie wykorzystuje się maszyny i materiały, czy na danych stanowiskach są wykonywane prace uciążliwe lub szkodliwe i czy były robione ich pomiary - jak na przykład w wypadku dużego hałasu.

  Dla każdego stanowiska należy oszacować ryzyko. W zależności od tego jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków i chorób oraz jak poważne są następstwa (ewentualne urazy, choroby) określa się je jako małe, średnie lub duże. Ostatnie uznawane jest za niedopuszczalne i pracodawca powinien w takim przypadku działania mające to ryzyko zmniejszyć - na przykład jeśli jest to praca na wysokości o postawieniu dodatkowych barier lub zakupie szelek zabezpieczających pracowników.

  Barbara Kaszycka, z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach: - Bardzo często podczas kontroli okazuje się, że pracodawcy nie prowadzą w ogóle oceny ryzyka zawodowego albo robią ją nieprawidłowo. Tymczasem taka dokumentacja jest przydatna osobom odchodzącym na emerytury pomostowe, które dzięki niej dodatkowo potwierdzają pracę w szczególnych warunkach.


  PO CO?
  Zgodnie z prawem ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa. Przepisy wprowadzające ją w życie są wzorowane na unijnych, gdzie tego typu dokumentacja obowiązuje od blisko 20 lat. Praktyka tych państw dowiodła istnienia bezpośrednie go związku między wynikami oceny, a panującymi w przedsiębiorstwach warunkami pracy. Tam gdzie oceny były robione rzetelnie zmniejszyła się ilość wypadków przy pracy.
  U nas dokumentacją oceny bezpieczeństwa pracy najbardziej mogą być zainteresowane osoby decydujące się na przejście na emeryturę pomostową. Jest ona bowiem potwierdzeniem, że pracowali w warunkach szkodliwych, branym pod uwagę przy przyznawaniu świadczenia.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo