Rzeszowscy lekarze uczą się od światowej sławy chirurga z...

  Rzeszowscy lekarze uczą się od światowej sławy chirurga z Czech

  Beata TERCZYŃSKA

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Rzeszowscy lekarze uczą się od światowej sławy chirurga z Czech

  ©sxc.hu

  Usunięcie raka bez klasycznego cięcia i wielkiej rany? To możliwe. Za pomocą laparoskopu. Taką operację wykonano wczoraj w Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie. Na żywo, na wielkim ekranie, oglądało ją kilkudziesięciu chirurgów z Podkarpacia.
  Rzeszowscy lekarze uczą się od światowej sławy chirurga z Czech

  ©sxc.hu

  W Szpitalu Wojewódzkim numer 2 przy ulicy Lwowskiej trwają II Podkarpackie Warsztaty Chirurgii Laparoskopowej. Bierze w nich udział ponad 50 lekarzy chirurgów z całego regionu. Uczą się operować techniką mało inwazyjną, czyli przy pomocy laparoskopu, śledząc transmisję z sali operacyjnej na dużym ekranie. Wszystko odbywa się na żywo. Rano patrzyli na zabieg usunięcia prawej części jelita grubego, po południu - raka odbytnicy. Temu drugiemu przyglądaliśmy się z bliska. Zarówno z sali operacyjnej, jak i na ekranie.

  - Ta metoda pozwala na bardzo dokładną ocenę narządów jamy brzusznej. Lekarze patrzą w monitor na powiększony obraz wnętrza. Widać wyraźnie struktury naczyniowe, wszystkie warstwy i zmiany - mówi doktor nauk medycznych Piotr Małek, ordynator Oddziału Chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie. - Operowanie jest więc bardzo bezpieczne.

  Plusem tej metody jest także to, że wystarczy niewielkie nacięcie. Nie ma zatem tak dużej rany, jak w przypadku operacji klasycznej, otwartej. A to jest bardzo ważne dla chorego, bo mniej cierpi.
  Nie wszyscy jednak mogą się poddać takiemu zabiegowi. Są przeciwwskazania: - Dla osób mających problemy z układem krążenia, związanymi z wiekiem czy wadami. Przeciwwskazaniem są też zaburzenia krzepnięcia - mówi doktor Małek.

  Wczorajszą operacje przeprowadzono z udziałem zaprzyjaźnionych chirurgów z ośrodka onkologicznego w Czechach. Zespołem kierował profesor Stanisław Czudek, światowej sławy chirurg.
  To nie pierwsze tego typu zabiegi, przeprowadzone w rzeszowskim szpitalu.

  - Operujemy od 29 stycznia i mamy na koncie ponad 20 zabiegów. Wszystkie udane. Pacjenci po kilku dniach zostali wypisani do domów - mówi ordynator. - Nasz ośrodek jest jedynym na Podkarpaciu, wykonującym tego typu operacje - dodaje.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo