Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada - bardzo poważna rocznica

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
- Flagę narodową można kupić w naszym sklepie za jedyne 14 złotych - mówi sprzedawczyni ze sklepu Veritas w Tarnobrzegu.
- Flagę narodową można kupić w naszym sklepie za jedyne 14 złotych - mówi sprzedawczyni ze sklepu Veritas w Tarnobrzegu. Fot. Grzegorz Lipiec
W środę minie 91 lat od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Czym dla nas jest obecnie patriotyzm? Jak mamy świętować zwycięskie obalenie jarzma trzech zaborców, które wisiało nad naszą państwowością przez 123 lata.

Święto narodowe

Święto narodowe

11 listopada to polskie święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Jako święto narodowe 11 listopada został ustanowiony w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.

Z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk trzy czwarte Polaków zna genezę święta obchodzonego 11 listopada. Jednak mniej więcej, co siódmy błędnie kojarzy to święto z innym wydarzeniem, a co jedenasty nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co to za rocznica. Jeszcze gorsze są wyniki dotyczące sposobu obchodzenia tego święta. Prawie połowa Polaków nie obchodzi w żaden sposób 11 listopada. Dla 26 procent ankietowanych elementem obchodów jest msza święta, dla 15 procent wywieszenie flagi i spędzenie dnia na uroczystościach publicznych. A tam? Podobnie, jak nasi dziadowie rozpaczamy nad naszą przeszłością. Co z tego wynika w codziennym życiu? Według zgodnej opinii historyków - nic.

TO POWINIEN BYĆ RADOSNY DZIEŃ

Dzień 11 listopada 1918 roku był radosnym momentem w naszej historii, jednak obecnie nic nie pozostało z tamtego szczęścia we współczesnych obchodach odzyskania niepodległości.

- Osobiście nie podoba mi się ta forma ciągłego rozdrapywania ran. Powinniśmy się tego dnia cieszyć z tego, co udało nam się osiągnąć w naszej historii. Owszem martyrologia jest też ważna, ale na przykład do młodszych pokoleń w ogóle nie dociera - tłumaczy Tadeusz Zych, doktor nauk historycznych z Tarnobrzega.

We Francji (14 lipca), czy też w Stanach Zjednoczonych (4 lipca) ludzie tłumnie uczestniczą w barwnych pochodach, podczas których cieszą się ze swojej wolności, a w Polsce… wszystko ogranicza się do mszy świętej, apelu, złożenia wieńców.

STWÓRZMY WŁASNY STYL OBCHODÓW

- Nie mówię od razu, żebyśmy kopiowali to, co robią Francuzi, Niemcy, czy też Amerykanie i robili pokazy ogni sztucznych. Cieszmy się z odzyskanej niepodległości i pokazujmy to, co jest najpiękniejsze w naszej historii - mówi Tadeusz Zych.

Jak dodaje historyk powoli zauważa się odchodzenie od tej romantycznej wizji 11 listopada. Dowodem na to są parady, w których biorą udział żołnierze lub grupy rekonstrukcyjne przebrane w mundury z początku XX wieku, a także coraz częstsze poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest teraz patriotyzm?

PATRIOTYZM NASZYCH CZASÓW

- Wydawałoby się, że odpowiedź na takie pytanie jest prosta: śmierć za Ojczyznę. Nic bardziej mylnego. Młodzi ludzie niech zrozumieją, że zachowaniem antypatriotycznym w dniu dzisiejszym jest nawet ściąganie na klasówce. Idąc dalej, patriotyzmem jest praca, nauka, doskonalenie siebie i dawanie swojej Ojczyźnie, wszystkiego, co najlepsze - mówi Zych.

Aż chce się powtórzyć słynne zdanie wypowiedziane, przez Johna Kennedy'ego: "Nie pytaj, co Twój kraj może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla swojego kraju".

Jak powinniśmy świętować odzyskanie niepodległości - wypowiedz się na forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie