Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy dumni z naszej wolności (zdjęcia)

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
We wszystkich miastach oraz miejscowościach północnego Podkarpacia odbywały się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Mimo padającego deszczu i przenikliwego chłodu mieszkańcy Tarnobrzega, nie zawiedli i licznie uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

NA PLACU BARTOSZA GŁOWACKIEGO

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się Klasztorze Ojców Dominikanów. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej z Tarnobrzega oraz kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przemaszerowały na plac Bartosza Głowackiego.

- 11 listopada 1918 roku był najszczęśliwszym dniem w całej historii Polski. Ta ogromna radość oraz euforia szybko udzieliły się ówczesnym mieszkańcom Tarnobrzega, którzy w pośpiechu zaczęli organizować pierwsze komórki niepodległej Rzeczypospolitej - mówił na tarnobrzeskim rynku Jan Dziubiński, włodarz miasta.

W swoim przemówieniu prezydent Dziubiński nawiązał również do czasów współczesnych. - Polska w XXI wieku nie potrzebuje już pustych deklaracji, jak będzie wspaniale i dobrze. Polska potrzebuje naszego zapału i pracy. Musimy wykorzystać szansę, jaką otrzymaliśmy. Pamiętajmy. To o wolną i niepodległą Polskę kiedyś walczyli nasi dziadowie oraz pradziadowie.

Po złożeniu wieńców pod pomnikiem Bartosza Głowackiego przez delegacje kombatantów, władz samorządowych, harcerzy oraz stowarzyszeń, uroczystości przeniosły się na pobliski plac Antoniego Surowieckiego.

POMNIK "ZAPORY"

To właśnie tam z inicjatywy tarnobrzeskiego Klubu "Gazety Polskiej" odsłonięto popiersie żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, majora Hieronima Dekutowskiego.

- Dzięki staraniom mieszkańców Tarnobrzega możemy upamiętnić wielkiego bohatera tamtych trudnych czasów. Bohatera, którego komunistyczna propaganda wymazywała z kart naszej historii. Pamiętajmy o takich osobach, jak Hieronim Dekutowski - mówił przed pomnikiem "cichociemnego" Andrzej Klarkowski, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Po przemówieniach zebrani pochylili głowy w zadumie i oddali cześć tym, którzy odeszli walcząc za Ojczyznę. Odbył się Apel Poległych, a pamięć żołnierzy uczczono salwą honorową, którą oddała kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Pod pomnikiem majora "Zapory" złożono wieńce i kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie