Na Podkarpaciu zarabiamy najgorzej w kraju

  Na Podkarpaciu zarabiamy najgorzej w kraju

  Józef Lonczak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na Podkarpaciu zarabiamy najgorzej w kraju

  ©fot. archiwum / sxc.hu

  Główny Urząd Statystyczny w najnowszym komunikacie informuje, iż przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2009 r. wyniosło w Polsce 3113,86 zł. Wzrosło ono w stosunku do poprzedniego kwartału, ale nie jest to jeszcze powód do radości.
  Na Podkarpaciu zarabiamy najgorzej w kraju

  ©fot. archiwum / sxc.hu

  Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w stosunku do II kwartału br. 2009 r. o ok. 1 procent (na koniec czerwca wyniosło 3081,48 zł). Jednak w I kw. br było wyższe i wyniosło 3185,61 zł.
  Te dane dotyczą jednak przeciętnej płacy w Polsce.


  Podkarpackie na końcu

  W rozbiciu na poszczególne województwa Podkarpackie znajduje się na szarym końcu tabeli. Potwierdza to ostatni oficjalny komunikat GUS w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwach w I kwartale 2009 r. (proporcje do dziś, jeśli się zmieniły to nieznacznie).


  Na ostatnim 16. miejscu znalazło się woj. podkarpackie z przeciętnym wynagrodzeniem 2619,75 zł. Dla porównania w mazowieckim wyniosło najwięcej - 4317,75 zł, a w niedużym opolskim - 2953,46 zł.

  Pod względem zarobków wyprzedziły nas wszystkie najuboższe województwa Polski Wschodniej:

  - lubelskie 2831,40 zł,
  - podlaskie 2803,23 zł,
  - świętokrzyskie 2783,23 zł,
  - warmińsko-mazurskie 2659,61 zł.

  W firmach u nas też kiepsko

  Przypomnijmy, że w województwie podkarpackim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2009 r. wyniosło 2650,16 zł. Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, było ono tylko o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Natomiast w Polsce wyniosło 3283,18 zł i zwiększyło się o 3,3 proc.

  Brak perspektyw na poprawę

  W tym ostatnim porównaniu niepokoją dwa wskaźniki. Po pierwsze, różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw podkarpackich, a przeciętnym firm w kraju w tym samym miesiącu wynosi aż 633 zł ( a to naprawdę sporo, gdyż koszty utrzymania nie są tu aż o tyle niższe. Po drugie, tempo wzrostu płac jest u nas niższe niż średniej w kraju, a więc nie ma na razie szans na poprawę tych niekorzystnych proporcji.
  Źródło: Zarobki na Podkarpaciu są najgorsze

  Komentarze (7)

  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo