Wybieramy izolacje na długie lata

  Wybieramy izolacje na długie lata

  Marzena SMORĘDA smoreda@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Obszary zastosowań izolacji.

  Obszary zastosowań izolacji. ©Armacell

  Budując dom czy kupując mieszkanie dbamy o to, aby każdy jego element był gwarantem późniejszego komfortu użytkowania. Nie zapominajmy więc o izolacjach instalacji, które niewłaściwie dobrane mogą zarówno generować wyższe koszty eksploatacji budynku, jak i powodować konieczność dokonywania żmudnych, pochłaniających czas, nerwy oraz pieniądze remontów.
  Obszary zastosowań izolacji.

  Obszary zastosowań izolacji. ©Armacell


  Izolacje to szare, czarne bądź kolorowe otuliny, z których istnienia w naszych czterech ścianach wszyscy zdajemy sobie sprawę, ale nie zastanawiamy się jednak nad istotą pełnionych przez nich funkcji. Wbrew pozorom to właśnie od ich jakości, grubości oraz parametrów technicznych zależy późniejszy komfort użytkowania naszego domu czy mieszkania. Nikt z nas nie wyobraża sobie konieczności kucia ścian i nie chce ponosić wyższych kosztów z tytułu niesprawnie funkcjonującej izolacji instalacji.
  Dlatego też dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem budowy, na etapie tworzenia projektu czy sporządzania kosztorysu, zorientować się czy rodzaj oraz ilość otulin przewidzianych do zastosowania przez wykonawcę będą odpowiadały wymogom formalnym oraz jakościowym.

  Izolacja zgodnie z prawem

  To, jakiego rodzaju izolacje powinny zostać zastosowane w budynku określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przepisy Polskiej Normy PN-B-02421:2000 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo - Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń - Wymagania i badania odbiorcze oraz Polskiej Normy PN-EN ISO 12241 Izolacja cieplna wyposażenia budynków, w których zostały doprecyzowane wymagania dotyczące przede wszystkim minimalnych grubości otulin używanych do izolowania poszczególnych instalacji.
  Otuliny dobrane do instalacji

  Poza wymaganiami bezpośrednio dyktowanymi przez akty prawne, otuliny powinny być dobrane odpowiednio do rodzaju instalacji, do których będą zastosowane. Innego rodzaju materiałem izolacyjnym powinniśmy się posłużyć w przypadku instalacji sanitarnych, innego rodzaju otuliny przeznaczone są do kanałów klimatyzacyjnych czy instalacji solarnych. Przeszłością jest stosowanie szkodliwych dla zdrowia i podatnych na mechaniczne uszkodzenia izolacji azbestowo-gipsowych, które były popularne jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Współcześnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów otulin instalacji, jednak najpowszechniejszymi ze względu na wysokie właściwości są te wykonane ze spienionego polietylenu oraz kauczuku syntetycznego.

  Podstawowym parametrem, który rzutuje na wybór odpowiedniego rodzaju izolacji jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im niższa jest jego wartość, tym otulina lepiej chroni przed ucieczką cennego ciepła na zewnątrz instalacji. Ponadto w instalacjach klimatyzacyjnych ważnym czynnikiem jest również współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej - im wyższy tym lepiej, ponieważ zabezpiecza otulinę przed zawilgoceniem oraz utratą właściwości izolacyjnych. Materiały izolacyjne wykonane z pianek polietylenowych oraz kauczuku syntetycznego, dzięki wysokiej termoizolacyjności, sprawdzają się nie tylko w wysokich temperaturach występujących w instalacjach grzewczych, lecz również w instalacjach niskotemperaturowych, takich jak systemy klimatyzacyjne i chłodnicze. Ponadto cechują się znacznie ograniczoną higroskopijnością (chłonność wody) oraz znakomitymi właściwościami antyroszeniowymi (zapobiegają kondensacji pary wodnej) oraz fonoizolacyjnymi (tłumią dźwięki), znajdując szerokie zastosowanie m.in. w instalacjach grzewczych, sanitarnych i wodno-kanalizacyjnych.

  Izolacja w służbie jakości

  Dobrze dobrana izolacja powinna dawać nam gwarancję komfortu przez cały okres użytkowania. Kolejnym istotnym elementem cechującym wysokojakościową otulinę jest jej odpowiednia elastyczność, która pozwala na lepsze dopasowanie do izolowanej powierzchni, znacznie wpływając na szczelność zaizolowania całości instalacji.

  Wybór właściwej izolacji winien być poprzedzony skrupulatnym zapoznaniem się z dostępną na rynku ofertą firm zajmujących się produkcją materiałów izolacyjnych. Zlecając, czy to profesjonalnej firmie instalacyjnej czy znajomemu hydraulikowi, wykonanie konkretnych prac instalacyjnych musimy mieć cały czas na uwadze fakt, że niewłaściwe zaizolowanie instalacji, czyli dobór nieodpowiedniego rodzaju otuliny lub wadliwy montaż, będą w najlepszym wypadku generować podwyższone koszty eksploatacji budynku. Gorzej, kiedy zmuszeni będziemy wymienić izolację. Wtedy, będziemy musieli liczyć się z koniecznością przeprowadzenia uciążliwego remontu, wiążącego się z kuciem ścian, posadzek i wymianą izolacji. Jeśli więc chcemy uniknąć problemów związanych ze stratami ciepła czy też zmniejszoną żywotnością instalacji, postawmy na otuliny wysokiej jakości i w żadnym wypadku na nich nie oszczędzajmy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo