Jakie okno powinno być w kuchni

  Jakie okno powinno być w kuchni

  Opr. /MS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Okno w kuchni powinno dobrze oświetlać pomieszczenie.

  Okno w kuchni powinno dobrze oświetlać pomieszczenie. ©archiwum

  W kuchni wielkość okna i jego miejsce są bardzo ważne. Źle zaplanowane okno może sprawić, że pomieszczenie stanie się nieustawne, niewłaściwie oświetlone i niefunkcjonalne.
  Okno w kuchni powinno dobrze oświetlać pomieszczenie.

  Okno w kuchni powinno dobrze oświetlać pomieszczenie. ©archiwum  Okna kuchenne powinny otwierać się do wewnątrz. W kuchni znajdującej się na parterze okno może być tylko uchylne - zewnętrzne szyby można umyć, stojąc przed domem. Jeśli w takiej kuchni jest drugie okno służące do wietrzenia - okno oświetlające blaty robocze może być stałe - nieotwieralne. Okna w kuchni na piętrze nie mogą być nieotwieralne i tylko uchylne, bo wtedy byłyby trudności z ich umyciem.

  Jeśli pod oknem zaplanujemy blat na tym samym poziomie co parapet, okno powinno być uchylno-rozwieralne. Do wietrzenia okno uchylamy, a otwieramy je tylko do mycia. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy okno nieotwieralne w części dolnej, a w górnej rozwieralne.

  To, jak można zagospodarować miejsce pod oknem, zależy od wysokości, na jakiej się ono znajduje. Aby można było ustawić szafki kuchenne pod oknem, jego parapet powinien znajdować się na wysokości minimum 85 centymetrów od podłogi.

  Jeśli pod oknem planujemy zlewozmywak, pamiętajmy o tym, że bateria zajmuje miejsce. Bateria sztorcowa ma wysokość około 12-15 centymetrów. Powinna być ona usytuowana tak, aby nie uniemożliwiała otwierania okna. Nie ma kłopotów, jeśli parapet znajdzie się powyżej czubka baterii, to znaczy na wysokości około 20 centymetrów od zlewozmywaka.

  Standardowa wysokość stołu kuchennego wynosi 75 centymetrów. Parapet okna, przy którym chcemy ustawić stół, nie powinien znajdować się niżej niż 75 centymetrów od podłogi. Dobrze też, aby okno nie było zbyt wysoko. Siedząc przy stole, mamy oczy na poziomie około 120 centymetrów. Poziom parapetu nie powinien uniemożliwiać oglądania widoku z okna. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się umieszczania kuchenki gazowej pod oknem. Podmuch powietrza może zgasić płomień i jeśli kuchenka nie ma zabezpieczenia przeciwwypływowego, gaz będzie się ulatniał. Można jednak przy oknie zamontować kuchenkę elektryczną.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo