W rocznicę śmierci biskupa Mariana Zimałka

  W rocznicę śmierci biskupa Mariana Zimałka

  /GOP/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Biskup Marian Zimałek

  Biskup Marian Zimałek

  Duchowni, siostry zakonne i wielu sandomierzan uczestniczyło we mszy świętej w intencji zmarłego rok temu, 12 listopada, biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Mariana Zimałka.
  Biskup Marian Zimałek

  Biskup Marian Zimałek

  Mszy świętej, odprawionej w czwartek wieczorem w bazylice katedralnej, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy Edward Frankowski wraz z trzydziestoma kapłanami. W katedrze była rodzina biskupa Zimałka, grupa przyjaciół należących do tak zwanej grupy biskupiej, wykładowcy i studenci Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wielu mieszkańców Sandomierza.

  Pamięć biskupa uczcili także uczniowie Collegium Gostomianum. Duchowny był absolwentem tej szkoły, utrzymywał z nią potem stały kontakt. W oratorium Collegium Gostomianum odprawiona została msza święta w intencji biskupa Mariana.

  Biskup Marian Zimałek spędził w Sandomierzu większość swojego życia. W tutejszej katedrze, w 1955 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od 1972 roku związany był z Wyższym Seminarium Duchownym jako profesor, a potem rektor. 30 kwietnia 1987 roku ksiądz doktor Marian Zimałek został ogłoszony biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk prymasa Polski kardynała Józefa Glempa w Radomiu, 8 maja 1987 roku. Pięć lat później biskup Zimałek został przeniesiony do diecezji sandomierskiej na stanowisko biskupa pomocniczego. Od 2007 roku przebywał na emeryturze.
  Biskup Marian Zimałek zmarł po długiej chorobie 12 listopada ubiegłego roku, w swoim mieszkaniu w Domu Długosza. Miał 78 lat. Pochowano go w podziemiach katedry, w krypcie biskupów sandomierskich.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo