Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie w ząbkach

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Pomaga na zaziębienia, odkaża i jest bronią na infekcje wirusowe. Nie ma silniejszego antybiotyku w naturze.

Kiedy czosnek szkodzi?

Kiedy czosnek szkodzi?

Są osoby uczulone na olejek czosnkowy, który podrażnia skórę. Czosnek nie powinien znajdować się również w diecie matek karmiących piersią i nie można go podawać dzieciom do pierwszego roku życia. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie mogą jeść czosnku - nasila on ich działanie.
Czosnek nie powinien także widnieć z menu osób chorych na nerki, na schorzenia żołądka, jelit, chorujące na zapalenie płuc. Zbyt duże dawki czosnku mogą się przyczynić do uszkodzeń wątroby.

Kiedy bierze nas katar powinniśmy sięgnąć po czosnek, nawet jeśli nie przepadamy za jego ostrym zapachem. To właśnie on nadaje lecznicze właściwości każdemu ząbkowi. Szczególnie jesienią warto się więc do niego przekonać.

Czosnek jest skuteczną bronią przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz pasożytniczym. Zmiażdżony, świeży ząbek wydziela alicin - substancję, która posiada silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina czy tetracyklina. Dlatego czosnek z powodzeniem jest używany w leczeniu bólu gardła, przeziębień, gryp, infekcji oskrzeli i płuc, infekcji przewodu pokarmowego, jak również pomaga w odbudowaniu kultur przyjaznych bakterii jelitowych po kuracjach antybiotykowych.

CUDOWNY SMRODEK
Czosnek poprawia trawienie, wchłanianie i przyswajanie pokarmów. Wzmaga również produkcję insuliny wytwarzanej przez trzustkę, przez co jest uważany jest za cudowny środek w obniżaniu poziomu cukru we krwi u cukrzyków. Jest wspaniałym lekiem odkrztuśnym, stosowanym przy zapaleniu oskrzeli, astmie, zapaleniu zatok, katarze zwykłym i siennym.

Poprzez powodowanie pocenia się czosnek pomaga w obniżaniu gorączki. Uważa się, że czosnek potrafi znacznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi i redukuje ciśnienie krwi, a co za tym idzie pomaga w zapobieganiu ataków serca i wylewów. Ostatnie badania naukowe dowiodły, że czosnek działa jako skuteczny przeciwutleniacz, a jego siarkowe składniki posiadają właściwości przeciwrakowe. Jest również powiedziane, że czosnek chroni nasze ciało przed wpływami zanieczyszczenia środowiska i nikotyny.

98 kcal

98 kcal

Około 98 kcal ma 100 gram surowego czosnku. O wiele mniej, bo około 40 kcal, ma czosnek konserwowy - w zalewie octowej, a najbardziej kaloryczny jest czosnek w oliwie - ponad 150 kcal.

JAK GO JEŚĆ?
Stosując czosnek przeciwzaziębieniowo i profilaktycznie należy codziennie jeść jeden spory ząbek. Świeże ząbki czosnku ściera się, kroi lub miażdży. Można je jeść z dodatkiem mleka, miodu lub cytryny. Ostry zapach czosnku niweluje żucie kminku i zielona fasolka. Metodą na pozbycie się są także wypicie kilku kieliszków czerwonego wina, albo przeżucie kilku listków świeżej natki pietruszki, mięty, tymianku, czy selera.

Czosnek jest stosowany w różnych postaciach, jako świeży, suszony, liofilizowany, sproszkowany lub kapsułkowany. Najbardziej aktywny jest świeży rozdrobniony - najlepiej przez starcie z solą na desce albo wyciskarkę. Poddany obróbce termicznej traci swoje właściwości bakteriobójcze - dlatego lepiej dodawać go do jedzenia pod koniec gotowania, albo serwować na kawałku chleba czy z białym serem. Nawet mocno przetworzony zachowuje aktywność przeciwgrzybiczą i działa jako antyutleniacz, przeciwdziałający arteriosklerozie, starzeniu się i nowotworom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zdrowie w ząbkach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie