Szef może odwiedzić chorego pracownika

  Szef może odwiedzić chorego pracownika

  /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szef może odwiedzić chorego pracownika
  Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Również pracodawcy mogą sprawdzać, czy ich pracownicy prawidłowo się leczą.
  Szef może odwiedzić chorego pracownika

  Do samodzielnej kontroli sposobu wykorzystywania zwolnienia uprawnione są firmy zatrudniające powyżej 20 osób czyli te, które same wypłacają zasiłki chorobowe (mniejsze firmy mogą poprosić o to ZUS). Pracodawca może sprawdzić, czy jego pracownik wykorzystuje zwolnienie zgodnie z przeznaczeniem, czyli na przykład nie wykonuje czynności, które mogłyby pogorszyć jego stan zdrowia lub przedłużyć czas powrotu do pełni zdrowia.

  Jeżeli wysłani przez firmę kontrolerzy stwierdzą, że pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem, wówczas sporządzają protokół pokontrolny, w którym przedstawione są wszystkie stwierdzone nieprawidłowości - osoba kontrolowana ma prawo do zapoznania się z protokołem. Stwierdzone nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnienia pozwalają pracodawcy wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego i zażądać zwrotu wypłaconej części.

  Każda firma może również w każdej chwili trwania zwolnienia pracownika sprawdzić, czy jego zwolnienie lekarskie zostało wystawione zasadnie, czyli - mówiąc prościej - czy pracownik rzeczywiście jest chory. Takiej kontroli może dokonać lekarz zakładowy, a jeśli firma nie ma swojego lekarza - może poprosić o to ZUS. Lekarz-orzecznik sprawdza wówczas, czy są przesłanki medyczne do przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim. Jeśli uzna, że jest zdrowy - wtedy zwolnienie lekarskie jest anulowane, a pracownik wraca do pracy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo