Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozum w skorupce

Marzena SMORĘDA [email protected]
Orzechy włoskie są bardzo kaloryczne. Sto gramów tych owoców dostarcza aż 680 kilokalorii.
Orzechy włoskie są bardzo kaloryczne. Sto gramów tych owoców dostarcza aż 680 kilokalorii.
Przysmak intelektualistów, na problemy sercowe i dobry humor

Rodzaje orzechów

Rodzaje orzechów

Orzechy włoskie - produkuje się z nich pasty i olej. Wytwarza się również bardzo skuteczną przy dolegliwościach żołądkowych orzechówkę.
Orzechy laskowe - bardzo pożywne, zawierają około 60 procent tłuszczu.
Orzechy ziemne - czyli arachidowe, właściwie nie są orzechami, lecz owocami strączkowymi, wykopuje się je z ziemi. Produkuje się z nich masło orzechowe i olej.
Orzeszki nanercza - mają około 40 procent tłuszczu, są bardzo pożywne i kaloryczne.
Orzeszki cola - produkuje się z nich coca-colę. Zawierają około 3 procent kofeiny. Napój z nich działa orzeźwiająco. Mają zastosowanie w medycynie.
Migdały - dzielimy na słodkie i gorzkie. Wykorzystywane powszechnie w kuchni, są także składnikiem marcepanu.
Orzechy kokosowe - największe orzechy z grubą warstwą miąższu, których wnętrze wypełnione jest białym, słodkim mleczkiem. Z miąższu produkuje się masło i olej, wiórki wykorzystywane są do wyrobu makaronów kokosowych i słodyczy.
Makadamia - miękkie i smaczne orzeszki są podawane jako deser lub jako dodatek do koktajli.

Orzechy są dobre dla zdrowia serca i układu krążenia, to fakt potwierdzony badaniami. Okazuje się jednak, że są jeszcze inne korzyści płynące ze spożywania orzechów…

W polskiej tradycji orzechy są symbolem szczęścia, ich obecność na stole wróży pomyślność domowi. Ale orzech to także ulubiony smakołyk intelektualistów. W starożytności orzech włoski uważany był za symbol ludzkiej czaszki. Jego zielona pokrywa miała odwzorowywać skórę, skorupka - czaszkę, a owoc orzecha - mózg. Być może stąd właśnie bierze się fakt, że orzechy powszechnie są uważane za owoce, którymi należy się zajadać, aby stać się mądrzejszym.

Warto je jeść, ponieważ nawet niewielka ilość orzechów zapewnia dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, zapobiegają atakom serca oraz zmniejszają stężenie złego cholesterolu w organizmie. Orzechy obniżają także poziom cukru we krwi, pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. W medycynie wykorzystywane są również w terapii przeciw miażdżycy i nowotworom. Owoce te są także nieocenionym źródłem witamin: A, C i E oraz wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Należy je jeść w każdym wieku i pod każdą postacią.

Pamiętać należy jednak, że mają jedną wadę - są wysokokaloryczne. Sto gramów orzechów włoskich dostarcza aż 680 kilokalorii, a laskowych niewiele mniej, bo 645.
Orzechy źle przechowywane, niedojrzałe lub zbyt stare są szkodliwe. Dlatego orzechy w skorupce najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym miejscu i w żadnym razie nie dopuścić do pleśnienia, bo pleśń jest źródłem rakotwórczych substancji. Niedojrzałe orzechy, z charakterystyczną miękką, zieloną skórką, zawierają substancję, z której tworzą się trujące cyjanki. Orzechy ziemne mogą być silnymi alergenami.

Aby zachować całe bogactwo wartości odżywczych, jakie posiadają orzechy, należy wybierać zawsze świeże i dojrzałe. Natomiast obrane, mielone lub tarte owoce nie powinny być przechowywany zbyt długo, gdyż szybko tracą swoje drogocenne wartości odżywcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozum w skorupce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie