Zbliża się andrzejkowe szaleństwo

  Zbliża się andrzejkowe szaleństwo

  Grzegorz LIPIEC

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Uczniowie jednej z tarnobrzeskich podstawówek zawsze pamiętają o wróżbach wierząc, że właśnie wtedy na karteczce, odczytają imię swojego przyszłego męża

  Uczniowie jednej z tarnobrzeskich podstawówek zawsze pamiętają o wróżbach wierząc, że właśnie wtedy na karteczce, odczytają imię swojego przyszłego męża lub też przyszłej żony. ©fot. archiwum

  Restauracje, hotele, kluby oraz dyskoteki w województwie podkarpackim są już gotowe na ten jeden, niepowtarzalny wieczór
  Uczniowie jednej z tarnobrzeskich podstawówek zawsze pamiętają o wróżbach wierząc, że właśnie wtedy na karteczce, odczytają imię swojego przyszłego męża

  Uczniowie jednej z tarnobrzeskich podstawówek zawsze pamiętają o wróżbach wierząc, że właśnie wtedy na karteczce, odczytają imię swojego przyszłego męża lub też przyszłej żony. ©fot. archiwum

  Zaproszenie na Bal Andrzejkowy

  Zaproszenie na Bal Andrzejkowy


  "Echo Dnia" wspólnie z Zespołem Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim przygotowało dla naszych Czytelników niespodziankę. Kto pierwszy zadzwoni dzisiaj /wtorek/ o godzinie 12 pod nasz redakcyjny numer telefonu 15-823-26-02, otrzyma jedno podwójne zaproszenie na Bal Andrzejkowy do Restauracji Magnackiej. Bal odbędzie się 28 listopada, sobota, początek o godzinie 20.  Planują wróżenie, organizują konkursy, a także przygotowują specjalne menu - właściciele lokali prześcigają się w pomysłach na andrzejki. Jednak wielu mieszkańców naszego regionu spędzi ten ostatkowy wieczór w domu.

  Andrzejki przypadają na końcu lub na początku roku liturgicznego, a więc na czas przełomu szczególnie sprzyjającego magicznym obrzędom. Jest to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

  KIEDYŚ TYLKO DLA NIEZAMĘŻNYCH

  Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

  Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane - niektórzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów "aner, andrus" oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Freyera, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

  - Teraz każdy już może sobie wróżyć w tę jedyną i niepowtarzalną noc. A wróżb i zabaw jest tysiące. Osobiście najbardziej przypadają mi do gustu te staropolskie, jak szukanie źdźbła trawy pod śniegiem - tłumaczy Robert Marzewski, astrolog. - Obecnie najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku do zimnej wody przez ucho klucza, wyścig butów, czy też wszelkie wróżby z kartkami i zapisanymi na nich imionami chłopców.

  DOBRA OKAZJA DO ZABAWY

  Jeśli ktoś chce spędzić andrzejki poza domem musi się pospieszyć, bo w niektórych lokalach w naszym regionie zostało już niewiele miejsc. W Stalowej Woli duży bal organizowany jest tradycyjnie w Zajeździe SEZAM. Chętni do zabawy w tym lokalu muszą uiścić wpłatę w wysokości 180 złotych od pary.
  Zupełnie inną rozrywkę proponuje Klub Planeta, który zaprasza na dwa wieczory (27 oraz 28 listopada) w rytmach muzyki elektronicznej. Ci, którzy nie lubią techno, a chcą się pobawić w Stalowej Woli zawsze mogą udać się do Klubu Arkadia, gdzie w czwartek będzie karaoke show, a w piątek największe dyskotekowe hity.

  W Tarnobrzegu największe bale odbędą się w sobotę w Klubie Tapima oraz Restauracji Kaprys. W Tapimie będzie można się bawić przy muzyce serwowanej przez DJ-a, a w Kaprysie przy dźwiękach orkiestry. Zarówno w pierwszym, jak i drugim lokalu są jeszcze wolne miejsca. Za 60 złotych od osoby w Tapimie będzie można skosztować potraw z menu Świętego Andrzeja, a w Kaprysie za 140 złotych od pary dostaniemy dwa ciepłe posiłki, przekąski oraz zimne napoje.

  Jak zwykle ciekawy wieczór zapowiada się w pubie Końca Nie Widać. Za 5 złotych można będzie przenieść się, choć na chwilę w magiczne lata 60. oraz 70. Niestety w tym przypadku cały lokal jest już zarezerwowany.

  Za to wciąż są wolne miejsca w Cafe Pod Różą, gdzie właścicielki oprócz gorących posiłków, zimnych przekąsek i klimatycznej muzyki, przygotowały moc konkursów oraz wróżb andrzejkowych.

  NAJWIĘKSZY BAL

  Jednak największy Bal Andrzejkowy w naszym regionie, odbędzie się w Restauracji Magnackiej na Zamku w Baranowie Sandomierskim. Wciąż jest jeszcze szansa na to, żeby za 240 złotych od pary przeżyć 28 listopada w sobotę, niezapomniany wieczór. Organizatorzy zapowiadają moc konkursów, zamkowych niespodzianek oraz nastrojową muzykę z lat 60., 70. oraz 80.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo