Porównujemy Hondę civic w wersji benzynowej i wysokoprężnej

  Porównujemy Hondę civic w wersji benzynowej i wysokoprężnej

  Jerzy STOBIECKI

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W przypadku hondy civic z silnikiem wysokoprężnym musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną zakupu

  W przypadku hondy civic z silnikiem wysokoprężnym musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną zakupu ©J. Stobiecki

  Kontynuujemy cykl porównań wybranych modeli w różnych wersjach silnikowych, który ma czytelnikom pomóc w podjęciu decyzji odnośnie zakupu auta. Wybieramy rodzinne samochody klasy średniej, w najchętniej kupowanych wersjach
  W przypadku hondy civic z silnikiem wysokoprężnym musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną zakupu

  W przypadku hondy civic z silnikiem wysokoprężnym musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną zakupu ©J. Stobiecki

  Kolejnym z prezentowanych modeli jest honda civic. Ósma generacja kompaktowego auta japońskiego producenta, obecna jest na rynku od trzech lat. Oferowana jako trzy- lub pięciodrzwiowy hatchback oraz czterodrzwiowy sedan.

  Odważna stylistyka, przykuwa uwagę. Równie zaskakujące jak nadwozie jest wnętrze, w którym najciekawszym elementem jest deska rozdzielcza przypominająca kokpit samolotu. Klienci mają do wyboru trzy wersje silnikowe (dwa silniki benzynowe i jeden wysokoprężny) oraz cztery wersje wyposażenia.
  Do porównania wybraliśmy pięciodrzwiowego hatchbacka w wersji wyposażenia Comfort, która obejmuje między innymi poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, ABS, system stabilizacji toru jazdy, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby we wszystkich drzwiach, radioodtwarzacz i klimatyzację z silnikami o mocy 140 KM, benzynowy o pojemności 1,8 litra oraz wysokoprężny o pojemności 2,2 litra.

  ZAŁOŻENIA

  Przyjęliśmy, że każdy samochód przejedzie 20 tysięcy kilometrów w ciągu roku, nie będzie miał usterek, ani kolizji, które mogłyby podnieść składkę ubezpieczenia, a kierowca ponosi wydatki jedynie na paliwo i ubezpieczenie (koszty serwisu są porównywalne, a przegląd należy wykonać co 20 tysięcy kilometrów). Założyliśmy, że właściciel ma maksymalne zniżki w ubezpieczeniu, wykupuje pełny pakiet obejmujący OC, AC, NNW, "zielona kartę" i assistance, a utrata wartości pojazdu po pierwszym roku wynosi 25 procent w przypadku wersji benzynowej i 20 procent w przypadku wersji wysokoprężnej. Przyjęliśmy średnie ceny paliw z połowy listopada 2009 roku, które wynoszą 4,14 zł za litr benzyny 95 oktanowej i 3,69 zł za litr oleju napędowego.

  W BENZYNIE

  Civic z benzynowym silnikiem 1,8 kosztuje 70 tysięcy 900 złotych. Jednostka ma moc 140 KM, która pozwala osiągnąć maksymalnie 205 km/h i rozpędzić się do 100 km/h w czasie 8,9 sek. Średnie zużycie benzyny wynosi 6,6 litra/100 km. W trakcie dwóch lat, na przejechanie 40 tys. km będziemy potrzebowali 2 640 litrów benzyny, która będzie kosztować 10 tysięcy 929,60 złotych. Ubezpieczenie w pierwszym roku eksploatacji kosztować będzie 2 410,60 złotych, natomiast w drugim roku 1 861,13 złotych. Łącznie w ciągu dwóch lat na paliwo i ubezpieczenie wydamy więc 15 tysięcy 201,33 złotych.

  W DIESLU

  Wersja z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2,2 litra i mocy 140 KM kosztuje 85 tysięcy 400 złotych. Pozwala osiągnąć maksymalnie 205 km/h, a do 100 km/h rozpędza się w czasie 8,7 sek. Średnie spalanie oleju napędowego wynosi 5,1 litra/100 km. Przejechanie 40 tys. km oznacza zużycie 2 tysięcy 040 litrów oleju napędowego o wartości 7 tysięcy 527,60 złotych. Ubezpieczenie w pierwszym roku kosztować będzie 2 tysiące 903,60 złote, a w drugim roku 2 391,20 złotych. Razem wydatki na paliwo i ubezpieczenie w ciągu dwóch lat wyniosą 12 tysięcy 822,40 złotych.
  Decydując się na zakup wersji z silnikiem wysokoprężnym zapłacimy za nowe auto o 14 500 zł więcej niż za wersję z silnikiem benzynowym. To największa różnica z pośród prezentowanych dotychczas aut. Po pokonaniu 40 tys. km zaoszczędzimy na jego eksploatacji 2 378,93 zł. To jest natomiast najmniejsza oszczędność, na jaką mogą liczyć użytkownicy aut z silnikiem wysokoprężnym.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo