Wykształcone panie przegrywają z panami

  Wykształcone panie przegrywają z panami

  opr. /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kobiety ze średnim wykształceniem zarabiają średnio o 11,4 procent mniej od mężczyzn, a posiadaczki tytułu magistra - aż o 34,3 procent! To światowe dane, u nas jest "po środku"
  Wykształcone panie przegrywają z panami
  Z raportu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych wynika, że polskie kobiety zarabiają średnio o 22,1 procent mniej od mężczyzn. Nasz kraj znalazł się mniej więcej w środku zestawienia danych o nierówności płci pod względem wynagrodzenia w 20 krajach. Największa różnica w płacach występuje w Brazylii - prawie 40 procent, a najmniejsza w Danii - 12,1 procenta.

  Z badań wynika także, że panie pracujące w sektorze publicznym zarabiają o 19,9 procent. mniej niż ich koledzy. Najlepiej radzą sobie kobiety zatrudnione w rolnictwie, budownictwie i produkcji - zarobki niższe o 16,6, procent, a najgorzej - pracownice usług komercyjnych - 25,4 procent)

  Ciekawe jest jednak to, że wiek nie pogłębia dyskryminacji płacowej kobiet w Polsce.
  A zależność między wiekiem a płacami można bowiem zaobserwować w większości badanych krajów. W Finlandii kobieta w wieku 16-24 lata zarabia zaledwie 11 procent mniej niż mężczyzna, a w wieku 55-64 lata ta dysproporcja wynosi już ponad 27 procent.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo