Święto Trzech Króli znów wolne od pracy

Święto Trzech Króli znów wolne od pracy

Marek MACIĄGOWSKI

Echo Dnia Podkarpackie

Aktualizacja:

Echo Dnia Podkarpackie

Święto Trzech Króli znów wolne od pracy
Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest przez kościół katolicki uroczystość Objawienia Pańskiego, kończące trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia.
Święto Trzech Króli znów wolne od pracy

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli


Symbolikę święta Trzech Króli tłumaczy ksiądz Dariusz Gącik, rzecznik kieleckiej kurii diecezjalnej: - W dniu święta Trzech Króli jest piękny zwyczaj święcenia kadzidła i kredy, którą po powrocie z kościoła wypisuje się na drzwiach inicjały trzech królów oraz datę bieżącego roku, na przykład K+M+B 2011. Podane symbole, przyjmowane powszechnie, jako pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu lub łacińskiego wyrażenia: Christus Mansioni Benedicat, czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". Ostatnie z powyższych tłumaczeń stanowi noworoczne błogosławieństwo udzielane domowi przez Kościół. Oznaczanie drzwi takimi symbolami jest świadectwem tego, że w danym domu mieszka rodzina chrześcijańska.Także w kościele prawosławnym Objawienie Pańskie świętuje się jako Epifanię - jedno z 12 głównych świąt.


W CHRZEŚCIJAŃSKIEJ TRADYCJI

- Kościół katolicki w dniu 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, która w naszym kraju znana jest także pod nazwą Trzech Króli. Uroczystość ta jest pamiątką dnia, w którym Trzej Mędrcy ze wschodu przybyli do nowonarodzonego Jezusa, oddali mu pokłon i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Mędrcy symbolizują wszystkich ludzi, którzy oddają cześć nowonarodzonemu i przyjmują od Niego dar miłości i zbawienia. Złożone przez nich dary oznaczają godność kapłańską, królewską i prorocką Jezusa - Syna Bożego, który przyszedł zbawić człowieka - wyjaśnia ksiądz Dariusz Gacik, rzecznik kieleckiej kurii diecezjalnej.

Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, w Szwecji i Finlandii. Każdy ma inny sposób obchodzenia święta. W Niemczech dzieci przebrane za Trzech Króli piszą na drzwiach napis C+M+B. We Włoszech utarł się zwyczaj, że dzieci po przebudzeni otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. W całym kraju odbywają się liczne orszaki Trzech Króli przebranych w historycznie barwne stroje. We Francji piecze się tego dnia specjalne ciasto w kształcie korony. W środku znajduje się bób. Osobie, która znajdzie bób jako pierwsza, daje się koronę z pozłacanego papieru. Od tej pory dana osoba jest królem lub królową.

W kościele polskim nie ma jednego sposobu obchodów tego święta. - W dawnej Polsce w domach na końcu obiadu świątecznego roznoszono ciasto. Kto otrzymał ciasto z migdałem, był królem migdałowym. Dzieci chodziły po domach z gwiazdą i śpiewem kolęd, otrzymując od gospodyni "szczodraki", czyli rogale. Śpiewało się kolędy o Trzech Królach. W ikonografii od czasów wczesnochrześcijańskich Trzej Królowie są przedstawiani jako ludzie Wschodu w barwnych, częstokroć perskich szatach. W X wieku otrzymują korony. Z czasem w malarstwie i rzeźbie rozwijają się różne typy ikonograficzne mędrców - mówi ksiądz Dariusz Gącik.

6 stycznia każdy chrześcijanin ma obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Niemniej organizowane są także w tym dniu specjalne uroczystości. We Wrocławiu na przykład po raz pierwszy od 50 lat 6 stycznia, o godzinie 11, z placu Katedralnego do Rynku przejdzie specjalny Orszak Trzech Króli, którego uczestnicy, z wrocławskim biskupem Andrzejem Siemieniewskim na czele, odmówią Anioł Pański i zaśpiewają kolędy.
- W diecezji kieleckiej nie ma centralnych obchodów święta Trzech Króli. Wpisuje się ono w obchody Bożego Narodzenia, więc poszczególne parafie organizują w tym dniu spotkania, pokazy jasełek czy wspólne śpiewanie kolęd - mówi rzecznik kieleckiej kurii diecezjalnej ksiądz Dariusz Gącik.
WOLNE OD PRACY

6 stycznia był w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku. Od 2011 roku dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli został przywrócony. Sejmową decyzję poprzedziły długie dyskusje. Wcześniej Sejm kilkakrotnie odrzucał projekty ustaw, które ustanawiały ten dzień świętem państwowym. Dwa lata temu przepadł też w Sejmie projekt obywatelski, pod którym podpisało się 700 tysięcy osób. Argumentem były przede wszystkim straty, jakie poniesie gospodarka. Protestowali głównie pracodawcy, którzy wskazywali, że polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie. Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że złoży w styczniu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.
- "Polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie - staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie, bowiem kapitał trwały będzie zamrożony o jeden dzień w roku dłużej" - oceniła wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Lewiatana Grażyna Spytek-Bandurska.

Według Lewiatana, kolejny świąteczny dzień obniży roczną sprzedaż dóbr i usług podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Zdaniem organizacji: "Wprowadzenie dodatkowego dnia wolego od pracy spowoduje, ze Polska znajdzie się na czele państw najdłużej świętujących, oddalając się jeszcze bardziej od średniej europejskiej".
Także profesor Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers mówi: - Polski nie stać na zwiększanie liczby wolnych od pracy dni.

- Polacy muszą sobie zdawać sprawę, że owszem, będą mieli więcej czasu wolnego, ale będą mieli mniejszy dochód .
Jednak pracownicy są zadowoleni. Prawdą jest bowiem, że w tym roku wystarczy wziąć 9 dni urlopu, by mieć 16 dni wolnego. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami, od tego roku pracownikowi nie będzie przysługiwał, jak do tej pory, dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Ma to wyrównać gospodarce straty, jakie wiązałyby się z dodatkowym dniem wolnym 6 stycznia.

BEZ HANDLU

Święto Trzech Króli w czwartek, 6 stycznia, to jeden z 13 dni, w którym obowiązuje ustawowy zakaz handlu.
- Zasady dotyczące handlu są takie same, jak w czasie innych dni ustawowo wolnych od pracy. Zakaz ten obejmuje wszystkich pracowników, czyli osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. Tego dnia nieczynne będą duże sklepy, super- i hipermarkety oraz centra handlowe - mówi rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.

Podkreśla, że w święto Trzech Króli - tak jak w inne święta, w które obowiązuje zakaz handlu - mogą pracować te osoby, które nie są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy, a więc właściciele sklepów i osoby zatrudnione przez nich na postawie umowy cywilno-prawnej, które nie są stałymi pracownikami.
Złamanie zakazu handlu w dni świąteczne wolne od pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy. Jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo