Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Demontaż tablicy oddającej hołd utrwalaczom władzy ludowej

ZS
Budynek posterunku policji w Zaklikowie, nad schodami widać przymocowaną do ściany tablicę sławiąca utrwalaczy władzy
Budynek posterunku policji w Zaklikowie, nad schodami widać przymocowaną do ściany tablicę sławiąca utrwalaczy władzy
W poniedziałek odbył się publiczny demontaż tablicy zainstalowanej na ścianie przy drzwiach wejściowych posterunku policji w Zaklikowie. Na granitowej tablicy zainstalowanej w 1984 roku wypisana jest wersalikami (dużymi literami) następująca treść: „Wieczna cześć i chwała funkcjonariuszom posterunku MO Zaklików poległym w walce o utrwalanie władzy ludowej w 40. rocznicę powołania Milicji Obywatelskiej”.

ZOBACZ TAKŻE:
Dachowanie na DK6 w Domaradzu

(Źródło: gp24.pl)

W poniedziałkowym demontażu tablicy wziął udział doktor Piotr Szopa - Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. Jak poinformował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej tego samego dnia demontaż tablic upamiętniających funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa odbył się także w Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu i Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku Białej oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Demontaż tablic to element pozbywa się symboli komunistycznego, totalitarnego państwa. Zgodnie z przyjętymi w tym roku przez parlamentarzystów zasadami, zakazane zostało nadawanie przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Ustawa eliminuje także z przestrzeni publicznej już istniejące symbole ustrojów totalitarnych. nowelizacja wprowadza przepis, który określa katalog obiektów budowlanych niezgodnych z ustawą. Dotyczy to budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, pomników, obelisków, popiersi, płyt i tablic pamiątkowych, napisów i znaków, kopców, kolumn, rzeźb, posągów. Warunkiem wydania decyzji będzie, podobnie jak w przypadku nazw ulic, pozytywna opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Organem odwoławczym w tych sprawach będzie minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Nowela rozszerza katalog obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które nie będą mogły nosić nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny o szkoły, przedszkola, szpitale, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury i instytucje społeczne. Instytut Pamięci Narodowej wydaje opinie potwierdzającej niezgodność nazwy budowli z ustawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie