Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezus wjechał na osiołku do Rudnika nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ksiądz Zbigniew Kargul jako Jezus z niemałym trudem dosiadł sporej wielkości osła, a że zwierzę było narowiste i płoszyło się błyskami fleszy, utrzymywać je musieli dwaj apostołowie.
Ksiądz Zbigniew Kargul jako Jezus z niemałym trudem dosiadł sporej wielkości osła, a że zwierzę było narowiste i płoszyło się błyskami fleszy, utrzymywać je musieli dwaj apostołowie. Zdzisław Surowaniec
Uliczna inscenizacja wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy odbyła się w Niedzielę Palmową w Rudniku nad Sanem.

Niedziela Palmowa to czas święcenia palm, na pamiątkę wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy, gdzie był witany właśnie palmami. Tego dnia, na progu Wielkiego Tygodnia, po raz piąty zorganizowana została w Rudniku nad Sanem inscenizacja Inscenizacja w Rudniku to przykład dobrej organizacji mieszkańców. Przygotowania trwały wiele tygodni, ale efekt był wspaniały. Stworzono barwne, piękne widowisko, z udziałem kilkudziesięciu osób. Przyłączyło się wielu mieszkańców, mimo dotkliwego chłodu.

Scenariusz widowiska, którego organizatorem jest Marian Pędlowski (radny rudnicki, a zawodowo powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w starostwie stalowowolskim) składał się z siedmiu scenek znanych z Ewangelii: spotkanie przed podróżą, synowie Zebedeusza, nierozerwalność małżeństwa, miłosierny Samarytanin, uzdrowienie w szabat, Jezus wsiada na osiołka, wjazd do Jerozolimy.

W inscenizacji udział wzięło 70 osób. Trasa prowadziła od placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, ulicą Grunwaldzką do Rynku i wokół niego do ulicy Mickiewicza, a zakończyła się przed kościołem, wjazdem przez Złotą Bramę jerozolimską oraz Mszą świętą o godzinie 14.30. W tej edycji udział wzięły dwa osiołki.

W rolę Jezusa wcieli się ksiądz Zbigniew Kargul. W tym roku rolę dziesięciu apostołów zagrali mieszkańcy Rudniku nad Sanem i dwóch mieszkańcy Jeżowego. Ciekawostką jest to, że jednym z apostołów była wicestarosta niżański Adam Mach, a drugim Calogero Scilanga - mieszkający w Polsce od dziewięciu lat Włoch z Sycilii.

Tradycyjnie udział wzięli członkowie Klubu Seniora, harcerze pod dowództwem Anny Korasiewicz i Kornelii Sobota – Potockiej, oraz wychowankowie Domu Dziecka, z siostrą Agatą Hulak. Jedną ze scenek wystawili studenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ośrodek w Stalowej Woli, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego, mieszkający w Rudniku nad Sanem, Stalowej Woli i Leżajsku.

- Z dumą podkreślamy, iż jesteśmy jedynym w kraju miastem, w którym grupa około 140 osób, przygotowuje Orszak Trzech Króli w okresie Bożego Narodzenia oraz Wjazd Chrystusa do Jerozolimy w okresie wielkanocnym - usłyszeliśmy od Mariana Pędlowskiego, kóry od lat znany jest z zamiłowania do tropienia historii Rudnika nad Sanem i szykuje się do odnalezienia resztek rudnickiego zamku.

Palmy wielkanocne święcone w Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy są symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności. Świecenie palm jest znane w Polsce od IX w., a niedziela ta znana jest w naszej tradycji jako Kwietna lub Wierzbowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie