Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryształowa ciupaga dla byłego dowódcy 16 Bataliony Saperów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pułkownik Jarosław Mokrzycki (przy mikrofonie) przekazuje Kryształowa Ciupagę podpułkownikowi Marianowi Szymuli (z lewej)
Pułkownik Jarosław Mokrzycki (przy mikrofonie) przekazuje Kryształowa Ciupagę podpułkownikowi Marianowi Szymuli (z lewej) Zdzisław Surowaniec
Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 16 Batalionu Saperów odbyła się w piątek w garnizonie w Nisku. Ciupagę - symbol władzy w jednostce wojskowej, przekazał ustępujący podpułkownik Marian Szymula swojemu następcy majorowi Radosławowi Podolskiemu.

ZOBACZ TEŻ: Pożar hałdy śmieci w zakładzie recyklingu w miejscowości Brożek w Lubuskiem

Dostawca: x-news.pl

Uroczystość odbyła się na placu apelowym z udziałem dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownika Jarosława Mokrzyckiego, żołnierzy garnizonu i pracowników cywilnych, zaproszonych gości i reprezentacyjnej orkiestry wojskowej z Rzeszowa. Rozpoczęła się od odczytania rozkazu przeniesienia podpułkownika Mariana Szymuli do rezerwy, po pięciu latach kierowania 16 Batalionem Saperów.

Pułkownik Jarosław Mokrzycki wspomniał o trudnej w wojsku tradycji przekazania podwładnym przez dowódcę decyzji o tym kto będzie jego następcą na wypadek nagłej śmierci. - Tak jest w czasie wojny. Natomiast kto przychodzi na miejsce dowódcy w czasie pokoju, decydują jego przełożeni - mówił dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dodał, że czasami dowódcy opieszale podejmują takie decyzje, tak jak to się stało w przypadku podpułkownika Mariana Szymuli, który już jakiś czas temu nabył uprawnienia do przeniesienie do rezerwy. Pułkownik przypomniał życiorys zawodowy dotychczasowego komendanta, który zaczął się od nauki wojskowego rzemiosła w 1981 roku.

Podpułkownik Szymula przekazał swojemu następcy majorowi Radosławowi Podolskiemu sztandar 16 Batalionu Saperów oraz ciupagę, która jest ważnym elementem symboliki formacji podhalańskich. Wywodzi się od popularnych nie tylko na Podhalu lasek góralskich, zwanych ciupagami. Przekazywana jest podczas uroczystości objęcia obowiązków przez nowego dowódcę jednostki stanowiąc symbol władzy podhalańskiej.

Natomiast pułkownik Jarosław Mokrzycki przekazał ustępującemu komendantowi Kryształową Ciupagę Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jest forma wyrażenia najwyższego uznania dla znaczących dokonań dowódczych, długoletniej służby w szeregach strzelców podhalańskich, szczególnych osiągnięć szkoleniowych, sportowych, czynów bohaterskich, a także doniosłych zasług dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Kryształowa Ciupaga symbolizuje i łączy w swym wizerunku i nazwie czystość i dbałość o chlubne tradycje formacji górskich Wojska Polskiego wzbogacone o tradycje Podhalańskie. Natomiast oficerowie Batalionu Saperów wręczyli byłemu już dowódcy globus i szablę.

Na finał żołnierze zaśpiewali hymn 21 Brygady Strzelców Podhalańskich rozpoczynający się słowami „Gdzieś tam w Polsce na wschodniej granicy, podhalański rozciąga się gród, tam są ludzie twardzi i silni, bo tak prowadzi ich Bóg. Harnasiu, harnasiu ty prowadź, ty prowadź, prowadź nas, do zwycięstwa do chwały, bo taki mamy znak”. Potem była także odśpiewana „My Pierwsza Brygada” i defilada oddziałów, która zakończyła uroczystość.

16 Tczewski Batalion Saperów po przeprowadzce z odległego Tczewa stał się największym batalionem saperów w kraju. W kwietniu 2011 roku nastąpiła zmiana podległości batalionu. Jednostkę podporządkowano Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W dniu 1 października 2011 roku batalion pożegnał się z Garnizonem Tczew i zmienił swoją dyslokację na Nisko.

16 Tczewski Batalion Saperów realizuje zadania w ramach dwóch zasadniczych funkcji: bojowej (wsparcia inżynieryjnego) i reagowania kryzysowego. Pierwsza obejmuje m.in. rozpoznanie inżynieryjne przeciwnika i terenu, budowę i pokonywanie zapór inżynieryjnych, wykonywanie przejść w naturalnych przeszkodach terenowych, przygotowanie i utrzymanie dróg, urządzanie i utrzymanie przepraw, rozminowanie terenu i obiektów oraz maskowanie wojsk. Działalność w systemie reagowania kryzysowego dotyczy niesienia pomocy gospodarce i społeczeństwu, w tym: oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, udział w likwidacji skutków klęsk ekologicznych i żywiołowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie