Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literaci z Jeżowego nagrodzeni podczas uroczystości w Rzeszowie

Zdzisław Surowaniec
Tak duża ilość laureatów konkursu z Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem spowodowała, że do Rzeszowa musiały wyruszyć dwa samochody, aby je zawieźć na literackie zmagania.
Tak duża ilość laureatów konkursu z Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem spowodowała, że do Rzeszowa musiały wyruszyć dwa samochody, aby je zawieźć na literackie zmagania. Zdzisław Surowaniec
I nagrodę w kategorii felieton otrzymała Sabina Przybysz z klasy III Liceum, zaś w kategorii małe formy literackie zwyciężyła Aneta Łach z II Liceum. Nagrodę drugą za wywiad dziennikarski otrzymała Magdalena Sobieszek z klasy II Liceum, w kategorii artykuł – reportaż taką nagrodę wręczono maturzystce Gabrieli Pikor, zaś w kategorii małych form literackich, jej koleżance z klasy, Agnieszce Peszt.

Ponadto Marta Kopacz z II LO otrzymała w kategorii małych form prozatorskich wyróżnienie, taki sam laur przypadł Klaudii Dul, z tej samej klasy, w kategorii felieton.

Najlepsze wywiady dziennikarskie przeprowadziła Karina Tyszka z Gimnazjum Integracyjnego numer 17 w Rzeszowie – nagrodę pełnomocnika Zarządu Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i kierownika administracji „Baranówka” otrzymała za wywiady „Ludzie z Powstania” i „MA – człowiek z pasją”.

Druga w tej kategorii Magdalena Sobieszek z LO w Jeżowem zwróciła uwagę jury wywiadem „By dobro trwało i wracało”. Kamil Pytel z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie w kategorii artykuł-reportaż zwyciężył dzięki tekstom „Joanna Beretta Molla – zwykły-niezwykły człowiek” i „Sąsiedzi z dzieciństwa”, zaś zdobywczyni nagrody drugiej, Gabriela Pikor z Liceum w Jeżowem została nagrodzona za artykuł „Porozmawiajmy o przeszłości”. „Wystarczy jeden uśmiech” i „Uwierzyć znowu” to tytuły tekstów Sabiny Przybysz z Liceum w Jeżowem, która zwyciężyła w kategorii felieton. Na miejscu drugim została tu sklasyfikowana Patrycja Lamczyk z I klasy liceum w Łańcucie (tekst „Z życia musi coś wyrosnąć”). W kategorii recenzja wydarzenia nie miała sobie równych Justyna Gołojuch z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie – autorka recenzji jednej z adaptacji „Makbeta” W. Szekspira i paraliterackiej miniatury „Pojedynek”. Tomasz Górak z LO ZDZ w Rzeszowie był autorem wyróżnionego sprawozdania sportowego.

Nagrodę odbiera Sabina Przybysz z klasy III jeżowskiego Liceum, która dostała pierwszą nagrodę w kategorii felieton.
Nagrodę odbiera Sabina Przybysz z klasy III jeżowskiego Liceum, która dostała pierwszą nagrodę w kategorii felieton. Zdzisław Surowaniec

W dziedzinie literatury zwyciężczyni, Aneta Łach z Jeżowego, zwyciężyła dzięki tekstom „Iskierka nadziei” i „Czy piękno może ranić”. Zdobywczyni II nagrody, Agnieszka Peszt, która uczy się w tej samej szkole, zasłużyła sobie na uznanie jury opowiadaniem „Vallerie – prawda serca”. Trzecia nagroda zaś przypadła Łukaszowi Królowi z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie („Szara codzienność”) i Karolinie Ziębie z Gimnazjum Integracyjnego numer 17 w Rzeszowie („Ile jest szczęścia w nieszczęściu”). Za opowiadanie science fiction przyznano jedynie trzecią nagrodę dla Kamila Pytla z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie („Nowy świat”), zaś w kategorii poezji nagrodę drugą dla Katarzyny Terchy-Frankiewicz (zestaw wierszy „Czarny motyl”). Ponadto nagrodę specjalną „Osiedlowego Świata” otrzymała Jadwiga Cialos z Gimnazjum Integracyjnego numer 17.

Laureaci reprezentują właściwie kilka szkół, jednakże pochodzą z różnych miejscowości, zatem zestawienie pod tym kątem byłoby znacznie bogatsze. Są wśród nich: Rzeszów, Jeżowe, Wierzawice, Stary Nart, Krzywa (Sędziszów Małopolski), Zalesie, Łańcut, Medynia Głogowska, Trzebownisko, Brzozów i Siedliska.

Tak duża ilość laureatów konkursu z Liceum w Jeżowem spowodowała, że do Rzeszowa wyjechały dwa samochody: uczennice klasy II LO przywiózł polonista Ryszard Mścisz, tegoroczne maturzystki ksiądz Łukasz Maliński.

Aż siedem nagród i wyróżnień to wyjątkowy sukces, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wielkość szkoły w Jeżowem. Sukcesy konkursowe uczniów są pochodną prowadzenia przez szkołę dobrejgazetki szkolnej „Post Scriptum”, albowiem niemal wszystkie te teksty powstały na potrzeby tego pisma i w nim się ukazały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie