Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po latach starań burmistrza Rudnika nad Sanem, powstanie rondo w Kopkach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski na spotkaniu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem
Burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski na spotkaniu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem Zdzisław Surowaniec
Poprawi się stan bezpieczeństwa na drogach powiatu niżańskiego i leżajskiego. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk skierował do realizacji budowę ronda w Kopkach. To efekt intensywnych starań posła Jerzego Paula oraz lokalnego samorządu.

W poniedziałek wieczorem na zaproszenie posła PiS Jerzego Paula, minister gościł w Leżajsku, gdzie spotkał się z ponadstuosobowym gremium samorządowców i sympatyków PiS z kilku powiatów województwa podkarpackiego. Wśród uczestników byli wicestarosta niżański Adam Mach, burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski i wójt Krzeszowa Stanisław Nowakowski.

- Jedną z najważniejszych dla mieszkańców tej części Podkarpacia informacji jakie przekazał minister, to zapewnienie, że skierował już do realizacji budowę ronda w Kopkach – mówi gospodarz spotkania poseł Jerzy Paul.

Zadanie znajduje się w Programie Budowy Ciągów Pieszo Rowerowych w Programie Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych oraz w Planie działań na sieci drogowej na pozycja 733. Całkowity koszt budowy ronda w Kopkach zamknie się kwotą 3 milionów 220 tysięcy złotych. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach w latach 2018-2019.

- Nieistotne, czy są to projekty wielkie czy małe. Dla mnie wszystkie są ważne, bo wiem jak istotne są to sprawy dla lokalnych społeczności – skomentował minister Adamczyk podziękowania kierowane pod jego adresem przez burmistrza Rudnika Waldemara Grochowskiego.

Skrzyżowanie w miejscowości Kopki koło Rudnika nad Sanem to newralgiczny punkt, gdzie krzyżuje się droga krajowa numer 77 i drogi wojewódzkie o numerach 861 i 863. Nie ma miesiąca, żeby na tym skrzyżowaniu nie wydarzył się wypadek lub kolizja. Najczęściej przyczyną jest wymuszenie pierwszeństwa przez wyjeżdżających z drogi wojewódzkiej. Często zdarza się, że kierowcy lekceważą znak STOP. Feralne skrzyżowanie znajduje się w terenie zabudowanym, jednak nagminne jest przekraczanie tam przez kierowców dozwolonej prędkości na drodze krajowej.

Starania o rondo w Kopkach trwają od wielu lat. Przed sześcioma laty burmistrz Rudnika relacjonował: - Ciągle dochodzi tam do wypadków, całe szczęście, że bez ofiar śmiertelnych. Wiemy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich rozważa wariant z utworzeniem ronda. Nie wiemy jednak na ile jest to zaawansowane.

Jak widać, trzeba było wielu lat, aby wreszcie budowa ronda w Kopkach stała się realna.

Coraz bliższa realizacji jest także inna, równie potrzebna w ciągu drogi krajowej numer 77 inwestycja, czyli rondo w Nowej Sarzynie. Byłaby ona realizowana w ramach tego samego programu co rondo w Kopkach. – To miejsce również wpisuje się w listę miejsc szczególnie niebezpiecznych – zauważył minister Adamczyk.

Wcześniej w Rzeszowie, szef resortu infrastruktury uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej odcinka S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Droga jest częścią trasy Via Carpatia. W Stalowej Woli, o czym informowaliśmy w „Echu Dnia” podpisał dokument o budowie 200 metrowego łącznika do obwodnicy Stalowej Woli i Niska, umożliwiającego włączenie się do obwodnicy jadącym od strony Pysznicy i mostu na Sanie.

Aby na drodze powstało skrzyżowanie z ruchem okrężnym muszą zachodzić ku temu odpowiednie przesłanki. Rodzaje skrzyżowania uzależnione są bowiem od natężenia ruchu i wynikają z obliczeń.

O typie skrzyżowania decyduje projektant na podstawie wcześniej określonego natężenia ruchu ze wszystkich kierunków na danym odcinku równomierne natężenie ruchu. Rondo stosuje się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, kiedy to natężenie jest równomierne ze wszystkich kierunków. W tym miejscu wyraźnie widać, że natężenie jest duże na drodze krajowej numer 77, natomiast jest znacznie mniejsze jeżeli chodzi o drogę wojewódzką. Zachodzi także ryzyko, że powstające rondo mogłoby nie zmieścić się w szerokości pasa ruchu drogowego. Wtedy trzeba byłoby wejście na sąsiednie działki, co wymaga zgody właścicieli.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

[/tabela]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - najważniejsze informacje z kraju: Mafia produkująca papierosy rozbita. Szczury obok... szkoły

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie