Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Nisku uczestniczyła w konkursie dotyczącym wielokulturowości. Zdobyła ciekawe doświadczenia

Zdzisław Surowaniec
Jednym z tematów były „Kuchnie świata, czyli potrawy, które wyróżniają dane państwo” – prezentacja potraw z różnych stron świata i ich degustacja.
Jednym z tematów były „Kuchnie świata, czyli potrawy, które wyróżniają dane państwo” – prezentacja potraw z różnych stron świata i ich degustacja. Zdzislaw Surowaniec
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku od października 2015 roku do czerwca 2016 roku uczestniczyło w konkursie „Szkoła otwarta na wielokulturowość” i po prawie roku pracy uzyskało tytuł „Szkoła otwarta na wielokulturowość”.

Konkurs miał na celu przybliżenie zagadnień związanych ze specyfiką pracy z dzieckiem cudzoziemskim oraz poznanie kultury polskiej, kultury ukraińskiej oraz innych kultur. W szkole uczy się 47 uczniów pochodzących z Ukrainy, którzy od 1 września 2015 podjęli naukę w klasach technikum. W realizację konkursu zaangażowali się uczniowie klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej wraz ze swoimi nauczycielami. Zadania obejmowały zagadnienia ujęte w osiem grup tematycznych, wymagały współpracy i zaangażowania uczniów i nauczycieli.

Zrealizowano wszystkie tematy konkursu: pogadanka na temat różnych kultur wraz z nauką podstawowych zwrotów w różnych językach; „Kuchnie świata, czyli potrawy, które wyróżniają dane państwo” – prezentacja potraw z różnych stron świata i ich degustacja; przygotowanie ogólnoszkolnego konkursu dot. znajomości państw świata pt. „Co kraj to obyczaj”; „Przewodnik po świecie”. Prezentacja najciekawszych miejsc turystycznych z krajów pochodzenia uczniów; Przygotowanie przewodnika po regionie, wędrówka po Podkarpaciu, przewodnik po regionie; szkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej; opracowanie Tablicy Dobrego Wychowania – czyli wskazówek, jak się odnosić do obcokrajowców, na co zwracać uwagę, jak takie same zachowania są interpretowane w różnych kulturach; przygotwanie szkolnej wystawy - regionalne stroje różnych kultur; kurs „Praca z dzieckiem cudzoziemskim”.

W przeprowadzenie działań w ramach konkursu zaangażowali się nauczyciele języków obcych i przedmiotów humanistycznych: Magdalena Mazurek, Joanna Czubat- Szlendak, Grażyna Suchecka, Anna Sobiło, Joanna Mroczek, Alicja Świder, Anna Brak, Roman Podgórski, Anna Pucko i Halina Wiącek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie