Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Stalowej Woli z żonkilami poznawali życie i męczeństwo Żydów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zajęcia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Stalowej Woli w akcji „Żonkile”
Zajęcia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Stalowej Woli w akcji „Żonkile” Zdzisław Surowaniec
W środę, 19 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Stalowej Woli uczestniczyli w akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile”.

Jest to akcja ogólnopolska którą organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Jej zadaniem jest przypominanie i szerzenie wiedzy o powstaniu w getcie warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. To symbol pamięci o bohaterach powstania. Dlatego corocznie 19 kwietnia na ulicach wielu miast rozdawane są papierowe żonkile.

Uczniowie ZSP 1 już po raz drugi brali udział w tej akcji. Inicjatorem jej była pani Beata Tracz – nauczyciel bibliotekarz ZSP1. Uczennice klasy 1 c i 2 e LO pod jej opieką przygotowały 400 papierowych żonkili. W dniu 19 kwietnia przez szkolny radiowęzeł uczniowie całej szkoły zaznajomieni zostali z tą inicjatywą, a wolontariuszki rozdały żonkile na terenie szkoły. W tym samym dniu uczniowie klas 1b, 1c, 2e liceum i 4ab technikum mechanicznego wzięli udział w spotkaniu z panią Elżbietą Skromak z Muzeum Regionalnego. Przybliżyła uczniom temat żydów rozwadowskich. Dodatkowo w szkolnej bibliotece przygotowana została wystawa książek poświęconych tematyce getta warszawskiego i powstania w getcie.

Natomiast w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku włączyło się w ogólnopolską akcję „Żonkile”. Dwudniowy, autorski projekt edukacyjny obejmował zagadnienia historyczne i literackie związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim. Obchody w Nisku rozpoczęły się w czytelni Biblioteki Pedagogicznej gdzie nauczycielki wprowadziły uczestników akcji w tematykę powstania w getcie. Anna Brak, nauczycielka historii omówiła tło historyczne powstania, natomiast Anna Pucko, nauczycielka języka polskiego odniosła się do tego motywu w literaturze. Kierowniczka biblioteki Anna Banach zaprosiła do obejrzenia filmu „Nie było żadnej nadziei”. Drugiego dnia uczniowie przygotowali wystawę we współpracy z biblioteką szkolną. Młodzież zaprezentowała także pokaz „Historia niżańskich Żydów”. Zorganizowała także wycieczkę śladami niżańskich Żydów na cmentarz żydowski w Ulanowie, największy na terenie północnego Podkarpacia. Poza tym uczniowie, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Nisku, przygotowali wykaz bibliograficzny dotyczący tematyki żydowskiej oraz przygotowali fragmenty reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, które stały się przedmiotem dyskusji literackiej.

ZOBACZ TAKŻE: Egzamin gimnazjalny. Podstawowe zasady

(Źródło: wspolczesna.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie