Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nisku przypięli żonkile. Upamiętnili poległych w gettcie warszawskim

Zdzisław Surowaniec
Wyrazem pamięci i solidarności z cierpieniem Żydów podczas wojny były papierowe żonkile, przypinane przez uczniów.
Wyrazem pamięci i solidarności z cierpieniem Żydów podczas wojny były papierowe żonkile, przypinane przez uczniów. Zdzisław Surowaniec
Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Nisku zainicjowała podjęcie w Nisku ogólnopolskiej akcji Żonkile 2016, do której swój udział zgłosiło Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

ZOBACZ
Warszawa czci bohaterów. Mija 71. rocznica wybuchu powstania w getcie

(Dostawca: TVN)

„Żonkile” to akcja społeczno-edukacyjna mająca na celu upamiętnienie 73.rocznicy powstania w gettcie warszawskim. W Nisku obchody rozpoczęły się w Regionalnym Centrum. Anna Brak i Anna Pucko - nauczycielki historii i języka polskiego zorganizowały dla uczniów lekcję literacko-historyczną w Centrum Multimedialnym, w którym Halina Wiącek - bibliotekarka Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej przygotowała wystawę ze wzruszającymi fotografiami oraz literaturą poświęconą martyrologii Żydów.

Anna Brak przybliżyła uczniom temat związany z rocznicą mówiła tym, że 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Walki stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta czyli mordowaniu i wywozie Żydów do obozów śmierci. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące żołnierzy.

Anna Pucko natomiast nawiązała do hasła „Żonkile” i odniosła się do utworu „Zdążyć przed Panem Bogiem” ponieważ kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał je od anonimowej osoby. Sam, co roku 19 kwietnia, składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

W kolejnych dniach organizatorzy wraz z uczniami spotkali się w Bibliotece Pedagogicznej, w której Anna Banach - kierownik biblioteki przygotowała literaturę tematyczną oraz film edukacyjny, którego premiera odbywała się w całym kraju „Nie było żadnej nadziei”. Po filmie Anna Brak wygłosiła wykład „Żydzi w Nisku” i zgodnie z ideą akcji rozdano papierowe żółte żonkile.

Organizatorki akcji z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej oprowadziły uczniów szlakiem miejsc związanych z tematyką żydowską w Nisku i okolicach. Jednym z większych miejsc pamięci jest kirkut w Ulanowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie