Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali pieniądze!

/TDM/
Burmistrz Waldemar Grochowski na wtorkowej sesji miasta i gminy Rudnik nad Sanem poinformował, że ośrodek nie po-wstanie
Burmistrz Waldemar Grochowski na wtorkowej sesji miasta i gminy Rudnik nad Sanem poinformował, że ośrodek nie po-wstanie S. Czwal

Środowiskowy Dom Pomocy mógł powstać w Rudniku nad Sanem przy SP nr 1, tylko w przypadku zmiany stanowiska rodziców i nauczycieli. Tak się jednak nie stało. Argumenty rodziców o trudnych warunkach lokalowych szkoły wzięły górę. Ośrodek w Rudniku nie powstanie, a gminę nie stać na zaadoptowanie innego budynku.

- Po długich staraniach udało się nam przekonać urzędników z Rzeszowa, że w Rudniku powinien powstać ośrodek pobytu dziennego dla niepełnoprawnych - mówił podczas wtorkowej sesji rady miasta Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem. - Jeśli chodzi o koszty remontu, to w naszych możliwościach był tylko jeden budynek: pawilon przy Szkole Podstawowej nr 1. Jednak wystąpił silny sprzeciw nauczycieli i rodziców i ośrodek nie powstanie.

Decyzję o lokalizacji ośrodka w Rudniku nad Sanem zwrócono więc do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

- Uruchomieniem ośrodka zainteresowane są miasto i gmina Ropczyce, Sokołów Małopolski oraz gmina Leżajsk-wyjaśnia Mirosław Przewoźnik, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. - Jeżeli chodzi o zwrot pieniędzy na środowiskowy dom pomocy społecznej, to zdarzyło się to po raz pierwszy. Teraz jest dość duże zainteresowanie gmin i nie wiadomo, kiedy będą następne pieniądze. Burmistrz Rudnika zabiegał o te pieniądze już od dwóch lat i tym bardziej jest to duża strata dla środowiska osób niepełnosprawnych. Mamy już takie ośrodki, od których szkoła oddalona jest około 50 metrów i nie było danych niebezpiecznych objawów.

Osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom przyszło czekać na lepsze czasy i większe przychody gminy, tylko kiedy one nadejdą?

Ile jest ośrodków na Podkarpaciu?

W województwie podkarpackim działa 28 środowiskowych domów samopomocy i w tym roku powstanie jeszcze siedem. Podobny charakter mają warsztaty terapii zajęciowej, których jest ponad 30 w naszym województwie. W sumie korzysta z nich ponad 1500 osób niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie