Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bryczka dla ministra

/ZS/
Wiceminister sprawiedliwości Sylweriusz Królak w towarzystwie mieszczek ulanowskich i władz miasta.
Wiceminister sprawiedliwości Sylweriusz Królak w towarzystwie mieszczek ulanowskich i władz miasta. Z. Surowaniec

Wiceminister sprawiedliwości Sylweriusz Królak został honorowym obywatelem Ulanowa koło Niska. Po ceremonii odczytania uchwały, został posadzony w przystrojonej bryczce, w towarzystwie dwóch ulanowskich mieszczek. A kiedy naprzeciw ministra zasiedli jeszcze burmistrz i przewodniczący rady, woźnica zaciął konia i ministerialny urzędnik, zachwycając się pogodą i powietrzem przesiąkniętym żywicą okolicznych lasów, został obwieziony po okolicy.

Od przychylności ministra zależało to, że Ulanów stał się siedzibą Sądu Grodzkiego. Wczoraj, przy okazji pobytu ministra w Ulanowie na seminarium poświęconym prawu europejskiemu, władze gminy odpłaciły się wiceministrowi pięknym za nadobne, przyjmując go z honorami do swojej społeczności. Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Józef Garbacz odczytał uchwałę radnych, a burmistrz Andrzej Bąk wręczył ministrowi certyfikat wygrawerowany na metalowej tablicy. Na dokładkę minister dostał od wicemarszałka podkarpackiego Juliana Ozimka odlew ptaka, symbol województwa.

W seminarium na temat prawa europejskiego, zorganizowanego w hotelu "Galicja" nad brzegiem Tanwi, udział wzięło 80 sędziów tarnobrzeskiego Sądu Okręgowego i Rejonowego. Minister Królak pogratulował pomysłu szkolenia i wykładowców, wśród których znalazły się takie autorytety jak znawca prawa europejskiego prof. Andrzej Wróbel, wicemarszałek Sejmu Józef Zych, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Jerzy Jaskiernia.

Jak podkreślił minister Królak, problemy sprawia sędziom brak tłumaczeń prawa europejskiego. To jest między innymi powodem tego, że do rzadkości należy powoływanie się przez sędziów na prawo europejskie. - Mimo tego polski wymiar sprawiedliwości poradzi sobie nie gorzej z prawem europejskim od sądów w innych państwach - ocenił minister.

Prezes Sądu Okręgowego Edward Loryś z satysfakcją przypomniał fakty świadczące o tym, że kierowana przez niego instytucja ma silne związki z unijnymi strukturami. Sędzia Robert Pelewicz otrzymał dwukrotnie od ministra sprawiedliwości tytuł "Sędziego Europejskiego" za powoływanie się w uzasadnieniach wyroku na ustawodawstwo europejskie, ten sam sędzia znalazł się w gronie osób, które przygotowały pytania z unijnego prawodawstwa dla aplikantów czyli kandydatów na sędziów. W trzech sądach prowadzone są kursy języków obcych, delegacja sędziów zwiedziła siedzibę Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, a na podyplomowe studium europeistyki jest duża liczba chętnych.

Prawo wspólnotowe

Jedną z decyzji opartych na prawie wspólnotowym był nakaz aresztowania obywatela Portugalii, wydany przez tarnobrzeski sąd na podstawie wniosku portugalskiego sądu. Natomiast w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie toczy się sprawa związana z przewlekłością rozpatrywania konfliktu związanego z ubezpieczeniem, w którym klient powołuje się na prawo europejskie, gwarantujące szybki termin rozpatrzenia sporu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie