Strefa zostanie

  Sławomir CZWAL

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Włączenie terenów po byłych Zakładach Mięsnych w Nisku do TSSE może przyciągnąć inwestorów.

  Włączenie terenów po byłych Zakładach Mięsnych w Nisku do TSSE może przyciągnąć inwestorów. ©S. Czwal

  Włączenie terenów po byłych Zakładach Mięsnych w Nisku do TSSE może przyciągnąć inwestorów.

  Włączenie terenów po byłych Zakładach Mięsnych w Nisku do TSSE może przyciągnąć inwestorów. ©S. Czwal

  Byłe Zakłady Mięsne w Nisku skorzystały na pomyłce. Dzięki niej znajdą się w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wcześniej usilnie starały się o to władze miasta i powiatu. Bez rezultatu.

  O pomyłce, jaka nastąpiła w wytyczaniu granic Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pisaliśmy we wczorajszym wydaniu "Echa Dnia". Przypomnijmy. Geodeta z Urzędu Miasta i Gminy w Nisku podczas aktualizacji granic strefy dopisał do niej tereny należące do byłych Zakładów Mięsnych w Nisku.
  Ten opis działek został przyjęty przez Agencję Rozwoju Przemysłu, zarządzającą strefą i trafił do Ministerstwa Gospodarki, a następnie na posiedzenie rządu, który ostatecznie 14 września przyjął rozporządzenie z błędem. I tak zakłady znalazły się w TSSE. Nikt z urzędników nie zauważył pomyłki. Wykryło ją dopiero "Echo Dnia".

  Błąd wyszedł na jaw w piątek, po naszej interwencji. Wczoraj rano do niżańskiego Urzędu Miasta przyjechali przedstawiciele tarnobrzeskiego oddziału ARP. Ponad dwie godziny, wspólnie z władzami powiatu i gminy wyjaśniali sporne kwestie. W końcu informacje przekazano dziennikarzom.

  - ARP otrzymała z gminy opis granic strefy, o który zabiegała gmina, a my sądziliśmy, że to jest opis terenów, które już należą do strefy i stąd ta pomyłka - wyjaśnia Andrzej Talarek, zastępca dyrektora tarnobrzeskiego oddziału ARP. - Wynegocjowaliśmy z władzami miasta i powiatu, że na terenach Zakładów Mięsnych będzie strefa, o powierzchni około dziewięciu hektarów, a zmiana granic nastąpi podczas następnej aktualizacji granic.

  Pojawił się również problem z gruntami należącymi do niżańskich zakładów "Almet". Bo mimo że wcześniej były w strefie, zgodnie z wrześniowym rozporządzeniem większa ich część znalazła się poza TSSE.

  - Nie można zlikwidować strefy w miejscu, gdzie inwestor już działa i ma zezwolenie. Tak jest w przypadku "Almetu", gdzie obowiązuje stary opis granic strefy - dodał Andrzej Talarek.

  Z polubownego rozwiązania problemu zadowolone są władze powiatu i gminy Nisko. - Rozmowy o włączenie zakładów do TSSE prowadzone były jeszcze w 2003 roku. Teraz jest okazja na zatrzymanie ich w strefie i tak łatwo tego nie odpuścimy - mówi Czesław Pawlikowski, sekretarz powiatu niżańskiego.

  Wadliwe rozporządzenie zostanie skorygowane. Prawdopodobnie trafi na obrady rządu na początku przyszłego roku i wtedy może pojawić się zapis, że dziewięć hektarów, na których leżą byłe Zakłady Mięsne, znajduje się w strefie ekonomicznej.  ZWIĘKSZY SIĘ ZAINTERESOWANIE?

  Nadzorujący upadłość niżańskich Zakładów Mięsnych sędzia Marek Bajak z Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu tak w piątek skomentował informację, że firma znalazła się w strefie: - Jeśli tak jest, to bardzo dobra wiadomość dla wierzycieli oraz osób, które chcą kupić te zakłady. Sądzę, że teraz zwiększy się zainteresowanie tymi terenami wśród kupujących.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Miss Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Mister Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Mister Studniówki 2017. Głosowanie zakończone

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie zdjęć