Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybudują pomnik Chrystusa Króla

Sławomir Czwal
Pomnika Chrystusa Króla ma zostać zbudowany w tym miejscu na placu w centrum miasta przed niżańskim liceum.
Pomnika Chrystusa Króla ma zostać zbudowany w tym miejscu na placu w centrum miasta przed niżańskim liceum. S. Czwal
Posąg Zbawiciela stanie w samym centrum Niska, nieopodal liceum tak zdecydowali miejscy rajcy.

Radni związani z Ligą Polskich Rodzin oraz Prawem i Sprawiedliwością opowiedzieli się za przekazaniem działki w centrum miasta na budowę pomnika Chrystusa Króla. Sporo emocji wzbudziła jego lokalizacja.

Idea budowy pomnika Chrystusa Króla w centrum Niska pojawiła się ponad dwa lata temu. Na początek miał stanąć na pomniku poświęconym niegdyś żołnierzom radzieckim walczącym o wolność. Idea budowy upadła, ale nie na długo. Kilka tygodni temu kilku niżańskich radnych wniosło projekt uchwały o wyrażeniu zgody na budowę pomnika. Jako miejsce jej postawienia wskazali plac przy niżańskim liceum. Dyskusja na dobre rozgorzała na środowej sesji miejskiej w Nisku.

Dlaczego chcą budować?

Dlaczego chcą budować?

"Sam pomnik byłby wotum wdzięczności za dar zawierzenia Miasta i Gminy Chrystusowi Królowi i miejscem zadumy, modlitwy a przede wszystkim inspiracji duchowej i twórczej, szczególnie dla młodzieży. Z tego punktu widzenia korzyści jakie odniesie społeczeństwo naszego miasta z faktu postawienia pomnika będą nieocenione. Na podkreślenie zasługują walory wychowawcze i edukacyjne przedsięwzięcia oraz to, że Nisko jako miasto pierwsze w Polsce przeprowadziło Intronizację i uznało Jezusa Chrystusa Królem.... Należy stwierdzić, że budowa pomnika Chrystusa Króla leży w żywotnym interesie naszego miasta. Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

KONTROWERSYJNA LOKALIZACJA

Już na samym początku sesji radna Anna Stępień wraz z innymi "opozycyjnymi" radnymi apelowała do wnioskodawców o wycofanie uchwały.

- Nie jesteśmy przeciwni budowie pomnika ale taka lokalizacja budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa - argumentowała Anna Stępień, radna z Niska. - Niech to będzie przemyślane. Myślę, że ma to być miejsce spotkań i modlitwy, dlatego nie wyobrażam sobie tego pomnika w tym miejscu miasta.
Radna zaproponowała wykreślenie z uchwały zapisu wskazującego miejsce budowy pomnika. Przeciw takim zmianom zaprotestował radca prawny, który wskazał, że uchwała musi określać miejsce lokalizacji. Ostatecznie radna wniosła o wycofanie uchwały.

DZIEKAN ZA BUDOWĄ

Za budową pomnika wypowiedział się ksiądz dziekan Marian Balicki, który odpowiadał na pytania radnych.
- Wiadomo, że figury świętych stoją w różnych miejscach i w większości upamiętniają jakieś wydarzenia - mówi ksiądz dziekan Marian Balicki, proboszcz niżańskiej parafii Świętego Józefa. - Figura ma być przede wszystkim symbolem. Nie oznacza to, że będą się tam odbywały modlitwy, bo od tego jest świątynia. Jest to pewnego rodzaju znak, który zostanie dla pokoleń.

Kilku radnych podnosiło również niebezpieczeństwo lokalizowania takiej figury przy skrzyżowaniu dróg. Ostatecznie radni miejscy w Nisku zgodzili się na budowę pomnika w centrum miasta. Za przyjęciem głosowało dziesięciu radnych w większości z Ligi Polskich Rodzin i Prawa i Sprawiedliwości zaś dziewięciu wstrzymało się od głosu. Na czas głosowania dwójka radnych na znak protestu opuściła salę obrad. Sprawą budowy pomnika radni zajmowali się ponad pół godziny, zaś groźną awarią kolektora i zapadnięciem ulicy Kościuszki niecałą minutę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie