W Nisku poszukują lepszej wody

  W Nisku poszukują lepszej wody

  Bartłomiej Pucko

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nisko rozważa możliwość zrezygnowania z własnego ujęcia wody i podłączenia wodociągów do stalowowolskiej sieci.
  - Mamy dość brudnej wody, czas to zmienić - mówi Zofia Wolanin z Niska.

  - Mamy dość brudnej wody, czas to zmienić - mówi Zofia Wolanin z Niska. ©B. Pucko

  W ten sposób gmina rozwiązałaby problem zanieczyszczenia wody.

  Nisko od lat boryka się z problemem wody, która nie spełnia norm sanitarnych. Przekroczenia norm zawartości manganu, niklu, żelaza, barwy i mętności to stan na porządku dziennym. Do tego co rusz wybucha problem ze skażeniem wody bakteriami grupy coli. Sanepid wodę dopuszcza do spożycia warunkowo, ale cierpliwość inspektorów już się kończy.

  Terminy gonią

  - Gmina ma czas do końca roku na poprawienie stanu technicznego stacji uzdatniania wody - ostrzega Maria Budkowska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku. Szanse na to są jednak niewielkie, bo nowa stacja uzdatniania wody to koszt około 1,8 mln zł.
  Tyle pieniędzy będzie ciężko znaleźć w budżecie miasta. Wprawdzie magistrat zapowiada, że sięgnie do pieniędzy unijnych, ale to pieśń przyszłości, bo procedury pozyskiwania funduszy unijnych są długotrwałe.

  - Możliwość podłączenia naszego wodociągu do stalowowolskiej sieci rozważamy poważnie - mówi Teresa Sułkowska, zastępca niżańskiego burmistrza. - Takie rozwiązanie pozwoliłoby nam na unikniecie budowy stacji uzdatniania wody, a więc na ogromne oszczędności. A woda ze Stalowej Woli jest bardzo dobrej jakości.

  Zamknąć urząd?

  Pomysł magistratu budzi jednak kontrowersje. - Wysypisko, ujecie wody i oczyszczalnia ścieków to strategiczne obiekty dla każdego miasta - mówi radny Adam Madej. - Składowiska już nie mamy, oddajemy wodociągi, a wkrótce czeka nas problem remontu oczyszczalni. To może i kosztowny magistrat jest nam niepotrzebny, bo i tak urzędnicy nie potrafią rozwiązać podstawowych problemów.

  Jak się dowiedzieliśmy niżański magistrat wystąpił do Stalowej Woli o przeliczenie kosztów ewentualnego podłączenia się Niska do sieci wodociągowej sasiadów.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć