Hydrant stoi, woda nie leci

  Hydrant stoi, woda nie leci

  Sławomir Czwal

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pod lupę pójdą w gminie Nisko wszystkie ujęcia. Ostatnia kontrola w Zarzeczu wykazała, że stan wielu z nich jest fatalny.
  W ciągu dwóch tygodni Miejski Zakład Komunalny w Nisku ma sprawdzić, które hydranty w gminie są czynne. Z kilkunastu hydratów skontrolowanych w Zarzeczu

  W ciągu dwóch tygodni Miejski Zakład Komunalny w Nisku ma sprawdzić, które hydranty w gminie są czynne. Z kilkunastu hydratów skontrolowanych w Zarzeczu okazało się, że 2/3 nie da się uruchomić. ©S. Czwal

  Ponad połowa hydrantów w Zarzeczu może być niesprawna. Takie są efekty wspólnej kontroli komisji i strażaków. Niżański burmistrz zalecił Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu skontrolowanie wszystkich hydrantów w gminie.

  - W Zarzeczu wspólnie z radnymi miejskimi wyrywkowo sprawdziliśmy kilkanaście hydrantów i 2/3 z nich nie dało się uruchomić - mówi Mariusz Czech z komendy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nisku. - Najczęściej takie problemy mamy w przypadku starszych sieci, gdyż nowe budowane są już w innej technologii i okazują się mniej zawodne.

  Okazuje się, że problemy są nie tylko w niżańskiej gminie, ale również w innych gminach niżańskiego powiatu.
  Kiedy w ubiegłym roku w Bielińcu palił się dom, strażacy nie mogli go uruchomić znajdującego się obok hydrantu. Okazało się, że studzienka była zalana wodą i zawór zamarzł. Strażacy zamiast czerpać wodę z pobliskiego hydrantu musieli po nią jeździć.

  Szykują kontrolę

  Półtora roku temu podczas wspólnej akcji przygotowanej przez sztab kryzysowy okazało się, że nie da się uruchomić hydrantu obok Zespołu Szkół przy ulicy Tysiąclecia.

  - Rzeczywiście, część hydrantów może być niesprawna, ale nie jest to tak duży procent - mówi Tadeusz Peszek, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Nisku. - Powodów jest kilka. Są takie miejscowości w naszej gminie w których ponad 80 procent hydratów stoi na prywatnych posesjach, więc czasami ciężko jest komuś wejść komuś na podwórko. Do tego sieci budowane w starej technologii wyposażone są w awaryjne zasuwy.

  W najbliższych dniach rozpoczną się kontrole hydrantów w gminie Nisko. Z tych przeglądów zostanie przygotowana mapa i przykazana strażakom z informacją, gdzie znajdują się hydranty - z zaznaczeniem, czy są czynne. W starszych sieciach nieużywanie hydrantu przez pół roku może spowodować zablokowanie się zasuwy. Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego w Nisku będą musieli sprawdzić nie tylko, czy z hydrantu będzie się lała woda, ale także czy jest odpowiednie ciśnienie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć