Nauczyciel, który wychował wielu olimpijczyków

  Nauczyciel, który wychował wielu olimpijczyków

  Sławomir CZWAL

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Marian Chrapko to skromny ojciec wielkiego sukcesu niżańskiej szkoły. Jest nauczycielem, który wychował w tym roku wielu olimpijczyków.
  Dzięki sukcesom uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku szkoła jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce i najlepszą w naszym

  Dzięki sukcesom uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku szkoła jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce i najlepszą w naszym województwie. Na zdjęciu: Marian Chrapko oraz uczniowie Grzegorz Niemiec i Łukasz Lach, którzy wykonali najlepszą stronę internetową. ©S. Czwal

  Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce i najlepszą w naszym województwie.

  Wiele osób obawiało się, że blisko dwuletnie spory sądowe, związane konkursem i powołaniem Jerzego Jakubowa na stanowisko dyrektora Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, negatywnie odbiją się na poziomie nauczania w szkole. Tak się jednak nie stało. Uczniowie pokazali, że pomimo niestabilnej sytuacji w szkole, są w stanie osiągać znakomite wyniki. W minionym roku szkoła miała rekordową liczbę olimpijczyków. Było ich aż trzynastu.

  SĄ W CZOŁÓWCE

  - W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych 2009, ogłoszonym przez redakcje dziennika "Rzeczpospolita" i miesięcznika "Perspektywy", Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku znalazło się na 92 miejscu, a wśród szkół zawodowych na piątym miejscu - mówi Grażyna Habigier-Pipska, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

  - Oczywiście tak wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu dało też efekt, że jesteśmy w czołówce szkół w naszym województwie. Sukces ten zawdzięczamy naszym uczniom, w tym trzynastu laureatom Olimpiady Innowacji Technicznych oraz trzem finalistom Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. To ich wynik wpłynął na tak wysoką pozycję szkoły w rankingu. Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział także w innych olimpiadach przedmiotowych, konkursach i turniejach, zajmując w etapach wojewódzkich, regionalnych czy okręgowych czołowe miejsca i wyróżnienia. Sukcesy te to niewątpliwie również zasługa nauczycieli, którzy z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem rozwijają zainteresowania uczniów, motywują ich do wykonywania zadań, wykraczających poza program nauczania.

  OJCIEC SUKCESU

  W minionym roku szkolnym tak wysokie miejsce w rankingu to efekt ciężkiej pracy nie tylko uczniów, ale także ich opiekuna. Tak się złożyło, że tych trzynastu olimpijczyków to właśnie uczniowie Mariana Chrapko. - Pani dyrektor stworzyła nam taki klimat, że można było mieć tak wspaniałe wyniki - mówi Marian Chrapko, nauczyciel elektroniki i mechatroniki. - Na przygotowanie do jednego z konkursów mieliśmy tylko dwa tygodnie, ale udało się. Prace naszych uczniów zakwalifikowały się do ścisłego finału i ostatecznie zajęły drugie i czwarte miejsca. W sumie mieliśmy 13 laureatów olimpiad. Skonstruowaliśmy między innymi bardzo czuły mikrofon, uczniowie zrobili także doskonałą stronę internetową jednej z niżańskich podstawówek. Badaliśmy także powietrze i wodę w Nisku. Teraz pracujemy nad elektrownią słoneczną oraz myślimy już o skonstruowaniu samochodu, który będzie zasilany wodą. Pomysłów mamy bardzo, bardzo dużo.

  - Rzeczywiście, strona internetowa Szkoły Podstawowej numer 6 jest dość innowacyjna - mówią uczniowie i autorzy strony Grzegorz Niemiec i Łukasz Lach. - Jest tam dość ciekawe menu. Wchodząc na stronę, mamy wrażenie, że chodzimy po szkole, otwierając drzwi. Wkrótce będziemy ją uaktualniać, aby można było ją w łatwy sposób samemu zmieniać.

  SZKOŁA JAK FIRMA

  Szkoła zaczęła odnosić sukcesy związane nie tylko z nauką. W minionym roku wzięła udział między innymi w kampanii "Krewniacy" oraz włączyła się do szkół promujących zdrowie, a o osiągnięciach uczniów coraz głośnej było w regionalnych mediach.

  - Szkoła jest jak firma - mówi Anna Pucko, nauczycielka, która zajmuje się także współpracą z mediami. - Szkoły ponadgimnazjalne muszą zabiegać o zainteresowanie ucznia, dlatego tak ważne są działania marketingowe. Promowanie szkoły na zewnątrz jest niezbędnym narzędziem do pozyskiwania uczniów. A to przekłada się nie tylko na utrzymanie miejsc pracy dla nauczycieli, ale także na poszerzenie potencjału edukacyjnego szkoły.

  Komentarze (11)

  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć