Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel, który wychował wielu olimpijczyków

Sławomir CZWAL
Dzięki sukcesom uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku szkoła jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce i najlepszą w naszym województwie. Na zdjęciu: Marian Chrapko oraz uczniowie Grzegorz Niemiec i Łukasz Lach, którzy wykonali najlepszą stronę internetową.
Dzięki sukcesom uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku szkoła jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce i najlepszą w naszym województwie. Na zdjęciu: Marian Chrapko oraz uczniowie Grzegorz Niemiec i Łukasz Lach, którzy wykonali najlepszą stronę internetową. S. Czwal
Marian Chrapko to skromny ojciec wielkiego sukcesu niżańskiej szkoły. Jest nauczycielem, który wychował w tym roku wielu olimpijczyków.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku jest jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce i najlepszą w naszym województwie.

Wiele osób obawiało się, że blisko dwuletnie spory sądowe, związane konkursem i powołaniem Jerzego Jakubowa na stanowisko dyrektora Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, negatywnie odbiją się na poziomie nauczania w szkole. Tak się jednak nie stało. Uczniowie pokazali, że pomimo niestabilnej sytuacji w szkole, są w stanie osiągać znakomite wyniki. W minionym roku szkoła miała rekordową liczbę olimpijczyków. Było ich aż trzynastu.

SĄ W CZOŁÓWCE

- W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych 2009, ogłoszonym przez redakcje dziennika "Rzeczpospolita" i miesięcznika "Perspektywy", Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku znalazło się na 92 miejscu, a wśród szkół zawodowych na piątym miejscu - mówi Grażyna Habigier-Pipska, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

- Oczywiście tak wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu dało też efekt, że jesteśmy w czołówce szkół w naszym województwie. Sukces ten zawdzięczamy naszym uczniom, w tym trzynastu laureatom Olimpiady Innowacji Technicznych oraz trzem finalistom Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. To ich wynik wpłynął na tak wysoką pozycję szkoły w rankingu. Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział także w innych olimpiadach przedmiotowych, konkursach i turniejach, zajmując w etapach wojewódzkich, regionalnych czy okręgowych czołowe miejsca i wyróżnienia. Sukcesy te to niewątpliwie również zasługa nauczycieli, którzy z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem rozwijają zainteresowania uczniów, motywują ich do wykonywania zadań, wykraczających poza program nauczania.

OJCIEC SUKCESU

W minionym roku szkolnym tak wysokie miejsce w rankingu to efekt ciężkiej pracy nie tylko uczniów, ale także ich opiekuna. Tak się złożyło, że tych trzynastu olimpijczyków to właśnie uczniowie Mariana Chrapko. - Pani dyrektor stworzyła nam taki klimat, że można było mieć tak wspaniałe wyniki - mówi Marian Chrapko, nauczyciel elektroniki i mechatroniki. - Na przygotowanie do jednego z konkursów mieliśmy tylko dwa tygodnie, ale udało się. Prace naszych uczniów zakwalifikowały się do ścisłego finału i ostatecznie zajęły drugie i czwarte miejsca. W sumie mieliśmy 13 laureatów olimpiad. Skonstruowaliśmy między innymi bardzo czuły mikrofon, uczniowie zrobili także doskonałą stronę internetową jednej z niżańskich podstawówek. Badaliśmy także powietrze i wodę w Nisku. Teraz pracujemy nad elektrownią słoneczną oraz myślimy już o skonstruowaniu samochodu, który będzie zasilany wodą. Pomysłów mamy bardzo, bardzo dużo.

- Rzeczywiście, strona internetowa Szkoły Podstawowej numer 6 jest dość innowacyjna - mówią uczniowie i autorzy strony Grzegorz Niemiec i Łukasz Lach. - Jest tam dość ciekawe menu. Wchodząc na stronę, mamy wrażenie, że chodzimy po szkole, otwierając drzwi. Wkrótce będziemy ją uaktualniać, aby można było ją w łatwy sposób samemu zmieniać.

SZKOŁA JAK FIRMA

Szkoła zaczęła odnosić sukcesy związane nie tylko z nauką. W minionym roku wzięła udział między innymi w kampanii "Krewniacy" oraz włączyła się do szkół promujących zdrowie, a o osiągnięciach uczniów coraz głośnej było w regionalnych mediach.

- Szkoła jest jak firma - mówi Anna Pucko, nauczycielka, która zajmuje się także współpracą z mediami. - Szkoły ponadgimnazjalne muszą zabiegać o zainteresowanie ucznia, dlatego tak ważne są działania marketingowe. Promowanie szkoły na zewnątrz jest niezbędnym narzędziem do pozyskiwania uczniów. A to przekłada się nie tylko na utrzymanie miejsc pracy dla nauczycieli, ale także na poszerzenie potencjału edukacyjnego szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie