Mieszkańcy Ulanowa w najbliższą niedzielę wybiorą burmistrza

  Mieszkańcy Ulanowa w najbliższą niedzielę wybiorą burmistrza

  Sławomir CZWAL czwal@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Plakaty kandydatów pojawiły się praktycznie w każdym widocznym miejscu.

  Plakaty kandydatów pojawiły się praktycznie w każdym widocznym miejscu. ©S. Czwal

  Przyszli burmistrzowie Ulanowa pod pręgierzem pytań. W najbliższą niedzielę wybory, w których zmierzą się Teresa Pracownik i Stanisław Garbacz.
  Plakaty kandydatów pojawiły się praktycznie w każdym widocznym miejscu.

  Plakaty kandydatów pojawiły się praktycznie w każdym widocznym miejscu. ©S. Czwal

  Mieszkańcy Ulanowa w najbliższą niedzielę będą wybierać burmistrza. W trzeciej, finałowej debacie, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanowie, kandydaci odpowiadali na pytania mieszkańców oraz internautów.

  Nagła śmierć Andrzeja Bąka, burmistrza gminy i miasta Ulanów, spowodowała konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających na stanowisko burmistrza. Początkowo do wyborów zgłoszono 11 komitetów, ale ostatecznie zarejestrowało się dziewięciu kandydatów. Pierwszą turę wyborów zaplanowano na 1 marca.

  DEBATY, FORUM I PLAKATY

  Największa debata rozgrywała się na drogach i ulicach gminy. To tam pojawiło się najwięcej plakatów i ulotek wyborczych. Nie obeszło się bez zaklejania czy zrywania plakatów, ale nikt za rękę nikogo nie złapał. Oprócz ulotek kandydaci wiele uwagi poświęcili kontaktom ze swoimi wyborcami. I tu można było zaobserwować co najmniej dwie postawy wśród kandydatów.

  Niektórzy, aby dotrzeć do jak największej liczby sowich wyborców, chodzili od domu do domu i osobiście namawiali do oddawania głosów na swoją osobę, a inni nie angażowali się w agitację. Prawdziwym objawieniem okazała się debata w Bielinach. Choć osób postronnych nie było za wiele, to jednak kilka dni później podobną debatę zorganizowano już w Ulanowie, w której oprócz kilku kandydatów uczestniczyło blisko 300 osób, w większości mieszkańców gminy. Były nie tylko pytania zadawane przez prowadzącego, ale również przez publiczność. I właśnie te okazywały się najtrudniejsze. Miejscem, gdzie sztabowcy poszczególnych kandydatów mogli zmierzyć się, był Internet, a dokładnie forum internetowe"Echa Dnia". W sumie na forum było ponad 2750 wypowiedzi.

  TROCHĘ ZASKOCZYŁ

  Wyniki pierwszej tury okazały się dość dużym zaskoczeniem nie tylko dla części kandydatów, ale także dla mieszkańców. Potwierdziły się przypuszczenia, że wystawienie kilku kandydatów z Ulanowa spowoduje rozproszenie się głosów. Skorzystał na tym Stanisław Garbacz, który dzięki zebranym głosom po okolicznych wsiach zdeklasował swoich konkurentów. Dla części kandydatów wywodzących się z Ulanowa prawdziwym "policzkiem" było uzyskanie przez Garbacza ponad 100 głosów w Ulanowie. Kilka godzin po wyborach, kiedy do gminnej komisji wyborczej spływały wyniki z obwodowych komisji, wstępne wyliczenia wskazywały, że burmistrz z 50-procentowym poparciem może zostać wybrany jeszcze w pierwszej turze. Tak się jednak nie stało. W drugiej turze mieli zmierzyć się z sobą Teresa Pracownik i Stanisław Garbacz. Zaskoczeniem było słabe poparcie dla radnego podkarpackiego Sejmiku Wojewódzkiego Bogdana Tofilskiego.

  - Społeczeństwo zadecydowało, że jestem bardziej przydatny w sejmiku niż w Ulanowie - mówi Bogdan Tofilski, który otrzymał 243 głosy. - Przy okazji trochę rozruszaliśmy struktury na wybory do Europarlamentu. Patrząc na swój wynik, jestem umiarkowanie spokojny, bo otrzymałem dwukrotnie więcej głosów niż przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Wiedziałem, że w tych wyborach liderem będzie Staszek Garbacz i jego poparcie nie zaskoczyło mnie. Chwilę po godzinie 22 zadzwoniłem do niego i pogratulowałem mu. Jesteśmy umówieni na współpracę. Jestem w sejmiku, więc jest okazja i trzeba ją wykorzystać dla Ulanowa.

  DEBATA I POPARCIE

  We wtorek dwójka kandydatów po raz trzeci spotkała się na debacie w Gminnym Ośrodku Kultury. Na początku spotkania Stanisław Garbacz przedstawił swoją rodzinę, która była obecna na debacie, a kilka chwil później swoje pięć minut miała Teresa Pracownik. Podczas jej wystąpienia na scenę został zaproszony Roman Pokora, były kandydat na burmistrza, który zaapelował do swoich wyborców o oddawanie głosów na ulanowską kandydatkę. W pierwszej części każdy z kandydatów odpowiadał na pytania przygotowane przez prowadzących oraz internautów. W drugiej części pytania padały z Sali, a osoby nieśmiałe mogły zadać pytanie, wrzucając je do wiklinowego koszyczka. Najlepszym podsumowaniem tej debaty oraz kampanii niech będzie zdanie, wypowiedziane przez jednego z mieszkańców gminy Ulanów.

  - Kandydaci powiedzieli nam dzisiaj wszystko to, co chcieliśmy usłyszeć - powiedział. - Przyszły burmistrz wspólnie z urzędnikami powinien dać nam, mieszkańcom, trochę wsparcia i dobrego serca, jak będziemy załatwiać sprawy w urzędzie.

  WYNIKI W "ECHU DNIA"

  Wyniki II tury wyborów na burmistrza miasta i gminy Ulanów podamy na portalu www.echodnia.eu około godziny 21 w niedzielę, 15 marca. W poniedziałek, w papierowym wydaniu "Echa Dnia", wyniki wyborów i prezentacja nowego burmistrza Ulanowa.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć