Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prześwietlają Ulanowski magistrat

Sławomir CZWAL [email protected]
Bogusława Marciniak, szefowa niżańskiej prokuratury: - Badanych jest kilka wątków związanych z raportem Najwyższej Izby Kontroli w ulanowskim magistracie. Obecnie nikomu nie postawiono zarzutów, a jeden z wątków został umorzony z powodu niewykrycia sprawcy.
Bogusława Marciniak, szefowa niżańskiej prokuratury: - Badanych jest kilka wątków związanych z raportem Najwyższej Izby Kontroli w ulanowskim magistracie. Obecnie nikomu nie postawiono zarzutów, a jeden z wątków został umorzony z powodu niewykrycia sprawcy. S. Czwal
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniał gospodarowanie majątkiem gminy w latach 2004-2007. Jej zdaniem najbardziej rażące uchybienia dotyczyły sprzedaży drewna i umarzania podatków.

Najwyższa Izba Kontroli przejrzała dokumentu magistratu w Ulanowie z gospodarowania majątkiem gminy w latach 2004-2007. Najwięcej nieprawidłowości pojawiło się przy sprzedaży drewna. Chodziło o las, który został przekazany osiedlu Ulanów i to ono decydowało o sprzedaży drewna i później dysponowało pieniędzmi. Dopiero w 2005 roku część środków ze sprzedaży drewna trafiła na konto gminy. Między innymi właśnie brak klarownego obrotu pieniędzmi zarzucali ówczesnemu burmistrzowi kontrolerzy NIK.

NEGATYWNE UMARZANIE

W latach 2004-2007 ulanowski burmistrz wydał 643 decyzje o umorzeniu w całości lub części zaległości podatkowych. Kontrolerzy przyjrzeli się 32 decyzjom. NIK stwierdza, że burmistrz podejmując decyzję o umorzeniu w przypadkach objętych kontrolą przekroczył swoje uprawnienia, a kwota nieuzasadnionych umorzonych podatków wynosiła ponad 142 tysiące złotych.

Nieprawidłowości miały także nastąpić podczas sprzedaży kilku działek, z powodu między innymi nieopublikowania w prasie ogłoszenia o sprzedaży oraz dzierżawy budynku dla NZOZ. Wątpliwości urzędników pojawiły się również przy przetargu na wiaty przystankowe. Raport z kontroli trafił na biurko poprzedniego burmistrza, przewodniczącej Rady Miejskiej oraz prokuratury.

ODPIERAJĄ ZARZUTY

- Decyzję w sprawie ustosunkowania się do wniosków pokontrolnych NIK podjął jeszcze poprzedni burmistrz - informuje Stanisław Garbacz, burmistrz miasta i gminy Ulanów. - Stwierdził on, że ustalając wysokość stawki dzierżawy Niepublicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej wziął pod uwagę fakt, że dzierżawca zobowiązał się do przeprowadzenia kosztownego remontu budynku. Do tej pory dzierżawca zainwestował już ponad 110 tys. zł. Podnoszenie ustalonej stawki czynszu lub wypowiedzenie umowy byłoby nieuczciwe w stosunku do osoby dzierżawiącej budynek. Po przeprowadzeniu wszystkich prac remontowych stawka czynszu będzie odpowiednio zwiększona. Jeśli chodzi o działki, to zostały one sprzedane w trybie przewidzianego prawem przetargu, a jedna w trybie bezprzetargowym na poprawę zagospodarowania terenu. Ogłoszeń o przetargu w prasie urząd nie zamieszczał, bo wartość każdej z działek nie przekraczała 50 tysięcy złotych, a tylko wtedy jest taki wymóg.

Obecny burmistrz zmienił już zasady sprzedaży drewna. Teraz wszystkie transakcje przechodzą przez budżet gminy. Sprawą nieprawidłowości w ulanowskim magistracie zajmuje się niżańska prokuratura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie