Z bezrobotnej zamieniła się w producenta torebek. Jak?

  Z bezrobotnej zamieniła się w producenta torebek. Jak?

  Sławomir CZWAL czwal@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Teraz w mieszkaniu Kutyłów na każdym kroku można znaleźć torebkę.

  Teraz w mieszkaniu Kutyłów na każdym kroku można znaleźć torebkę. ©S. Czwal

  Przez kilka lat była bezrobotną. W końcu postanowiła, że spróbuje swoich sił w biznesie. Za sprawą dotacji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą z Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku zmieniała całe swoje życie.
  Teraz w mieszkaniu Kutyłów na każdym kroku można znaleźć torebkę.

  Teraz w mieszkaniu Kutyłów na każdym kroku można znaleźć torebkę. ©S. Czwal


  MANUALNE ZDOLNOŚCI

  Pani Marta przed kilkunastoma laty była nauczycielką w szkole podstawowej w Przędzelu. Po przeprowadzeniu się do Niska zajęła się domem i wychowaniem trójki dzieci. Kiedy mąż zarabiał na utrzymanie rodzinny na jej głowie było zarządzanie domem. Kiedy dzieci podrosły i poszły w swoją stronę okazało się, że ma więcej czasu. Chciała zahaczyć się do jakiejś pracy, ale w wieku 50 lat nie jest to takie proste.

  - Zawsze miałam manualne zdolności - opowiada Marta Kutyła z Niska.
  - od kiedy pamiętam haftowałam, zdarzało mi się też szyć kostiumy teatralne dla dzieci, materiałowe zabawki, zrobiłam też kilka abażurów. Oczywiście większość rzeczy zostawało w domu i korzystała z nich rodzina. Szyłam również ozdobne poduszki, a czasami nawet kreacje dla córki. Można powiedzieć, że były to początki i zdobywanie doświadczenia, które później niespodziewanie się przydało.

  CIĘŻKO Z PRACĄ

  Kiedy okazało się, że na znalezienie pracy nie ma dużych szans nasza bohaterka postanowiła wykorzystać swoje manualne umiejętności. Znajomi podpowiedzieli jej, że przecież może otworzyć własną działalność gospodarczą i zacząć zarabiać na szyciu torebek.

  - Na początek na zwykłej maszynie uszyłyśmy pierwsze torebki - wspomina Marta. - Były to egzemplarze dla znajomych, aby sprawdzić czy jest to opłacalne i zobaczyć jak torebki się sprawują w użytkowaniu. Ich spostrzeżenia wykorzystałyśmy przy produkcji kolejnych prototypów i wzorów. Później wspólnie z córką podliczyłyśmy koszty i okazało się, że jeszcze coś zostanie. Napisałyśmy wniosek o przyznanie dotacji dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą do Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. Po kilku tygodniach okazało się, że zostałam zakwalifikowana i mam duże szanse na otrzymanie pieniędzy. Ta wiadomość przeszła jak huragan po naszej rodzinie i nagle wszyscy domownicy dostali skrzydeł. Tak naprawdę to wtedy uwierzyłam, że może to być dobry pomysł na życie.
  NA WŁASNY RACHUNEK

  W ciągu kilku dni trzeba było załatwić wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności. Tu, choć urzędnicze sprawy nie należą do łatwych, to jednak sprawy posuwały się bardzo szybko i 4 maja w rejestrze osób prowadzących firmy pojawiła się "Pracownia Matfishka" w Nisku, a na koncie pojawiło się 17 tysięcy złotych dotacji.

  Pieniądze musieliśmy wydać zgodnie z wcześniej sporządzoną specyfikacją- dodaje Marta Kutyła.- Udało nam się kupić profesjonalną maszynę do szycia, overlocka, hafciarkę i sprzęt komputerowy. Choć wydaje się, że te kilkanaście tysięcy złotych to duża kwota to jednak nic z niej nie zostało, a kolejne urządzenia kupiłam z własnych pieniędzy. Już mając odpowiedni sprzęt zaczęłyśmy profesjonalnie szyć torebki.

  RODZINNA PRODUKCJA

  Okazało się, że w produkcję zaangażowali się wszyscy domownicy. Każdy pomagał tak jak potrafi. Syn Szymon zajął się wycinaniem rączek i ozdób, zaś córka Karolina haftem na torebkach oraz ich ozdobą. Oczywiście najważniejszą rolę ma Marta Kutyła, która projektuje i szyje torebki.

  - Każda z nich jest inna - dodaje Marta.- To tak jakby miała własną duszę. Dobranie kolorów oraz dodatków sprawia, że każda z nich jest jedyna i niepowtarzalna. I oczywiście większość szyta była na indywidualne zamówienie. Znajomi przychodzili i mówili, w jakiej chcą tonacji, a ja pokazywałam im materiały. Proponowałam odpowiednie dodatki i właśnie w taki sposób powstają torebki, co, do których możemy być pewne, że takiej samej nie spotkamy na ulicy.

  WIRTUALNY SKLEP

  Choć firma działa od kilku tygodni to już w Internecie pojawił się sklep, w którym można kupić torebki z niżańskiej Pracowni Matfishka. - Ważne jest, aby dotrzeć do jak największej liczby osób stąd pomysł na sklep internetowy działającym pod adresem www.matfishka.jasky.pl - mówi Karolina Kutyła, córka Marty. - Oczywiście pierwsze torebki kupili znajomi, ale teraz trzeba wyjść na szerokie wody. Przy budowie sklepu niezastąpiony był tato, który zrobił profesjonalne zdjęcia modelkom wraz z naszymi torebkami. Sądzę, że niejedna firma chciałaby mieć taką ekipę. Doskonale się uzupełniamy, a powstanie firmy jeszcze bardziej nas ze sobą zbliżyło.

  WARTO MIEĆ MARZENIA

  W produkcję zaangażowała się także rodzina z całej Polski i jak tylko pojawiają się jakieś fajne dodatki to za chwilę do Niska wysyłana jest paczka. Pomocny był także wujek z Wałbrzycha, który przez wiele lat był kaletnikiem, a jego doświadczenie niejednokrotnie pomogło wyjść z opresji. W ciągu ostatnich tygodni mieszkanie na osiedlu Tysiąclecia też nabrało innego wyglądu, bo w trakcie dnia staje się pracownią krawiecką.

  - Bardzo ważne jest wsparcie całej rodziny, zwłaszcza męża- podsumowuje Marta. - Cieszę się, kiedy sprzedajemy nawet jedną torebkę. To miłe, że komuś podobają się nasze "wytwory". Daje to potężną wiarę w siebie i motywuje do dalszej pracy. Kiedyś wstając rano zastanawiałem się, co będę robić, a teraz, kiedy się budzę, myślę tylko czy dzisiaj będę szyła torebkę dla młodszej czy starszej kobiety i oczywiście, w jakich będzie kolorach. Mam nadzieje, że kiedyś doczekam się czasów, że będziemy mieli śliczny mały warsztacik ze swoim sklepikiem.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć