Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaciele Bielińca z Perłą za miód faceliowy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wacław Piędel i członkinie Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec  ze statuetką „Perły” i dyplomem potwierdzającym jej otrzymanie.
Wacław Piędel i członkinie Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec ze statuetką „Perły” i dyplomem potwierdzającym jej otrzymanie. Zdzisław Surowaniec
Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec otrzymało nagrodę ,,Perła’’ za miód z facelii. Została wręczona podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu, gdzie odbył się Wielki Finał Konkursu.

Organizatorem centralnym konkursu, odbywający się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Marszałków Województw jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie z Związkiem Województw RP. Konkurs przebiegał dwuetapowo: pierwszy etap to finał regionalny, w którym wyłonieni zostali laureaci, drugi etap konkursu to wybór spośród produktów nominowanych w regionach - najlepszych produktów, potraw i dań do prestiżowej nagrody konkursu ,,Perła 2015’’.

Jak informuje Wacław Pindel, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec, miód faceliowy jest koloru od jasnożółtego do zielonkawego, smakiem przypomina miód akacjowy. Ma przyjemny, delikatny smak i posiada lekko kwaskowaty posmak. Posiada właściwości lecznicze, zapobiega przeziębieniom oraz stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, nadaje się również do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, pomaga przy problemach z wątrobą, trzustką i woreczkiem żółciowym. Natomiast facelia jest rośliną jednoroczną, rosnącą od 30 do 70 cm wysokości, kwiaty mają kolor błękitny. Jest siana przez rolników jako poplon.

Podróż po smakach regionów trwa już piętnasty rok. Głównym celem konkursu jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Dla organizatorów ważne jest znalezienie i zachowanie narodowych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie, wyparte przez „szybką” przemysłową żywność. Istotne także było zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, a także – po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – przygotowanie ich producentów do ubiegania się o ochronę zgodną z ustawodawstwem unijnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie