Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiaty stalowowolski i niżański mają rowerową autostradę Green Velo

Zdzisław Surowaniec
Miejsce Obsługi Rowerzystów w Pysznicy, gdzie można odpocząć.   Starosta Janusz Zarzeczny na asfaltowej rowerowej ścieżce.
Miejsce Obsługi Rowerzystów w Pysznicy, gdzie można odpocząć. Starosta Janusz Zarzeczny na asfaltowej rowerowej ścieżce.
Nazywany szumnie rowerową autostradą szlak od Warmii i Mazur przez Podlasie, Lubelszczyznę, Podkarpacie i Świętokrzyskie, biegnie przez powiaty stalowowolski i niżański.

W powiecie stalowowolskim starosta postarał się, aby rowerowy szlak Green Velo biegł jak najmniej po istniejących drogach, a maksymalnie po nowo zbudowanych ścieżkach rowerowych wzdłuż drogi.

W żadnym powiecie, przez który biegnie trasa „Zielonego Roweru”, nie ma tak dużo kilometrów osobnych ścieżek rowerowych. Upór starosty mógł kosztować utratą wsparcia dla tej inwestycji. Na szczęście finał był sukcesem i cieżka w powiecie stalowowolskim wyróżnia się na tle innych ścieżek rowerowego szlaku.

Krótki czas

35 kilometrów ścieżki, 4 miejsca obsługi rowerzystów oraz specjalna kładka rowerowa – cała ta infrastruktura powstała na terenie powiatu stalowowolskiego w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Wiedzie przez trzy gminy: Pysznicę, Radomyśl nad Sanem oraz Zaleszany.

Prace nad budową i przygotowaniem trasy rowerowej na terenie powiatu były prowadzone w okresie od lipca do grudnia. Przypomnijmy, że jest ona fragmentem potężnej inwestycji, rozciągającej się na terenie aż pięciu województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego nad Zatoką Wiślaną, czyli niemal nad morzem. Tylko na samym Podkarpaciu Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo ma aż 430 kilometrów długości, z czego 35-kilometrowy odcinek przebiega właśnie przez powiat stalowowolski.

Nowe ścieżki

– Z tego aż 23,5 kilometra wzdłuż dróg powiatowych. Ta inwestycja cieszy nas tym bardziej, że tylko 7,5 km trasy wyznaczono na zasadach ogólnych, po istniejących drogach, a pozostała część trasy wiedzie już po nowo wybudowanych ścieżkach bądź przebudowanych ciągach pieszo-rowerowych. To znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów, których w naszym powiecie przecież nie brakuje – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Całkowity koszt realizacji projektu Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo na terenie powiatu stalowowolskiego, to około 19 milionów złotych – włączając w to ścieżki oraz pozostałą infrastrukturę powstałą zarówno przy drogach powiatowych, jak i wojewódzkich. Większa część szlaku przebiega jednak przy drogach powiatowych, bo aż 23,5 kilometra z łącznej sumy 35 kilometrów. W ramach tej inwestycji, przy drogach powstały ścieżki asfaltowe o szerokości 2,5 metra oraz adaptowano chodniki z kostki brukowej o szerokości od 2,5 metra do 3 metrów. Specjalnie z myślą o cyklistach powstała też kładka rowerowa w miejscowości Wola Rzeczycka.

Z gminy do gminy
W gminie Pysznica powstał odcinek trasy o długości 11,73 kilometra, który przebiega wzdłuż drogi powiatowej Zarzecze - Rzeczyca Długa. W Pysznicy za Domem Kultury powstało miejsce obsługi rowerów tak zwane MOR, wyposażone w wiatę, stół i ławkę, stojak na rowery, kosz na śmieci, tablicę informacyjną, jak również toaletę typu toi-toi.

Z gminy Pysznica wjeżdża się do gminy Radomyśl nad Sanem przez ścieżkę asfaltową o szerokości 2,5 metra, wiodąca od granic administracyjnych gminy w Musikowie do Radomyśla. W Rzeczycy Długiej trasa biegnie istniejącym ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż wyremontowanej drogi wojewódzkiej Stalowa Wola – Olbięcin. W Rzeczycy Okrągłej trasa skręca do drogi gminnej w kierunku Kępy Rzeczyckiej. Na tym odcinku ruch rowerowy będzie się odbywał na zasadach ogólnych, po drodze.

- Większość trasy rowerowej została wykonana z asfaltu, część jest wykonana z betonowej kostki. Udało się nam dogadać z wykonawcą, stare chodniki, które przebiegały przez miejscowości zostały zdjęte, a w ich miejsce położone nowe chodniki razem ze ścieżką rowerową z kostki bezfazowej. Stara kostka została zabrana przez wójtów gmin, jest do ich dyspozycji - powiedział starosta Janusz Zarzeczny.

Dodatkowo, wzdłuż trasy na terenie powiatu stalowowolskiego powstały cztery MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów. Są w Pysznicy, Woli Rzeczyckiej, Radomyślu nad Sanem i Kępiu Zaleszańskim.

Potężna inwestycja

– Szlak rowerowy to potężna inwestycja, znacznie większa od modernizacji ulicy Przemysłowej w Stalowej Woli, przy której było tyle szumu. A najlepiej świadczą o tym liczby. Jej budowa na naszym terenie wzdłuż samych tylko dróg powiatowych kosztowała ponad 13,6 miliona złotych. Prace nad nią nie były łatwe, zwłaszcza z powodu błyskawicznego tempa, jakie nam, jako partnerowi zadania, narzucono oraz konieczności wykupu terenów pod szlak. Ale dzięki jego realizacji, nasz powiat stał się integralną częścią fantastycznego przedsięwzięcia, jakim niewątpliwie jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który liczy w sumie ponad 2 tysiące kilometrów długości – mówi starosta Zarzeczny. Starosta nie kryje swojego zadowolenia, że udało się zrealizować tę inwestycję, z dużym wykorzystaniem unijnego wsparcia. Teraz gminy będą mogły budować ścieżki rowerowe, ale już za swoje pieniądze.

Dokładny przebieg Wschodniego Szlaku Rowerowego na terenie powiatu stalowowolskiego wygląda następująco: Kłyżów – Pysznica – Jastkowice – Musików – Rzeczyca Okrągła – Kępa Rzeczycka – Wola Rzeczycka – Żabno – Radomyśl nad Sanem – Skowierzyn – Zaleszany – Kępie Zaleszańskie. Nie biegnie przez Stalową Wolę, ale od miasta biegnie do Pysznicy przez most na Sanie ścieżka rowerowa i można łatwo dojechać do Green Velo.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To niemal 2000 kilometrów specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania - czytamy na stronie GreenVelo.

Ścieżka w powiecie niżańskim

Również w powiecie niżańskim powstała ścieżka rowerowa. Przez Jarocin przebiega łącznik numer 301, będący najdłuższym ze wszystkich tras łącznikowych szlaku Green Velo, prowadzący przez Roztocze ze Zwierzyńca, przez Biłgoraj do Niska. Powstał odcinek trasy rowerowej łączącej województwo świętokrzyskie z województwem lubelskim poprzez północną część województwa podkarpackiego tak zwanym „łącznikiem niżańskim”, który połączył szlak w powiatach niżańskim i biłgorajskim. Odcinek ma długość 28 kilometrów i przebiega przez miejscowości Huta Deręgowska, Szyperki, Jarocin, Majdan Golczański, Golce, Maziarnia, Huta Krzeszowska, Huta Stara, Wólka Tanewska, Ulanów, Rudnik nad Sanem i wkracza do województwa lubelskiego w miejscowości Ciosmy.

W celu realizacji projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podkarpackie” i zapewnienia ciągłości trasy rowerowej powstała na tym odcinku trasa ruchu rowerowego na zasadach ogólnych po drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu samochodowego.

Szlak jest oznakowany, powstały dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów.

Unia dała najwięcej na szlak

Inwestycja szlagu Green Velo została zrealizowana w ramach ogólnopolskiego projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, którego efektem jest utworzenie trasy rowerowej łączącej województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Łączna wartość projektu inwestycyjnego wynosi około 274 milionów złotych. Projekt finansowany jest w 85 procentach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w 10 procentach przez budżet państwa, 5 procent stanowi udział własny samorządów. W województwie podkarpackim szlak rowerowy Green Velo prowadzi przez takie miejscowości, jak Narol – Horyniec-Zdrój – Lubaczów –Wielkie Oczy – Radymno – Przemyśl – Dynów – Błażowa – Rzeszów – Łańcut – Leżajsk – Rudnik nad Sanem – Radomyśl nad Sanem –Zaleszany – Trześń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie